Yap-işlet-sakın devretme

Karar Gazetesi Yazarı İbrahim Kahveci'nin bugünkü (25.01.2022)'' Yap-işlet-sakın devretme'' başlıklı yazısı.

Kamu-Özel İşbirliği -KÖİ çerçevesinde karayolu yapımları Yap-İşlet-Devret -YİD sistemi ile gerçekleştirildi.

İhaleyi alan firma otoyolu ve/veya köprüyü yapıyor ve bir süre işletip, geri devlete devrediyor.

Burada -YAP- kısmı, yani yapmak ya da yapım kısmı da ihalelerde yer alıyor. Bunun amacı yapımcı firmanın hızla inşaat süresini bitirip para kazanacağı -İŞLETME süresine geçmesidir.

Mesela Kuzey Marmara Otoyolu içerisinde YSS Köprüsünün de dahil olduğu Paşayeri-Odayeri Kesimi için bilgileri ihaleyi alan IC İÇTAŞ -ICA firmasının sitesinden aktarıyorum:

“Yap, işlet, devret’ modeli ile gerçekleştirilecek projenin işletmesi, yatırım süresi dahil olmak üzere, 10 yıl 2 ay 20 günlük süre ile ICA tarafından üstlenilecek.”

Dikkat ediyorsanız firmanın kendisi dahi YAPIM-İŞLETİM süresinin 10 yıl 2 ay 20 gün olduğunu söylüyor.

Zaten 3 Temmuz 2017’de Deniz Zeyrek ile “İşte Köprü Gerçekleri” başlığında söyleşi yapan dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan YSS Köprüsü için;

İddia edilen 10 yıl 3 ay işletim süresinin gerçek olmadığını, garanti kapsamındaki işletim süresinin 7 yıl 9 ay olduğunu söylüyor.

Ağustos 2013’de başlanan ve ağustos 2016’da hizmete giren köprüde yapım süresi yaklaşık 3 yıl sürmüştü. O nedenle ihalede 10 yıl 3 aylık kısmın ilk 3 yılı yapıma gitmiş, kalan 7 yıl işletme süresi olarak şirkete para kazandıracaktı.

Bakın köprünün açıklanan fiyata göre çok daha düşük maliyetle yapılabileceğini veya yapıldığını söylemiyorum bile. Şimdiye kadar olanı defalarca yazdım. Tek bir tane açıklama ve/veya yalanlama gelmedi bile.

Hatta 2013 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın bile 10 yıl 2 ay 20 gün yapım dahil ihale edildiğini söylediğini de defalarca yazdım.

Fakat durum değişti

Geçen yıl defalarca ağızdan kaçan bir cümleyi sürekli sormuştum: YSS Köprüsünün işletme süresi mi uzatılmıştı?

Çünkü geçen yıl bazı -yakın ve özel yazarlar YSS Köprüsü’nün devrine 6 yıl daha var diye yazmışlardı. Bu muhtemelen Bakanlıktan bildirilmiş ama Türk Halkı’na açıklanmamış ek kıyak bilgisiydi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bu film nasıl bitecek? 24 Mayıs 2022 | 38 Okunma İktidar kaybetmeye muhalefet kazanmamaya oynuyorsa... 23 Mayıs 2022 | 1.528 Okunma Şeker sorunu nasıl çözülür? 18 Mayıs 2022 | 987 Okunma KKM bizi batırır 17 Mayıs 2022 | 1.544 Okunma Dilsiz şeytanlar! 16 Mayıs 2022 | 807 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar