Teoride zehir gibi, pratikte ise sallanmakta...

Karar gazetesi yazarı İbrahim Kahveci : ''Yola nasıl çıkmıştık? Faizler düşecek ve faiz düşüşü ile üreticilerin-işletmelerin maliyetleri azalacaktı.''

Ali Desidero...

“Bizim Ali kahvede pişpirik oynar” diye başlıyor MFÖ’nün seslendirdiği müzik parçası. Abayı yaktığı kız ise biraz entel takılıyor ama çelişkiler oldukça fazla. Mesela “teori desen zehir gibi, pratik desen sallanmakta” diye geçiyor.

Dün Atakan Sönmez twitter hesabından aynen şu şekilde paylaşmıştı: “Faiz sebep enflasyon sonuç” diyerek faizi yüzde 14’e indirdiler ama resmi enflasyon 19 yılın zirvesine çıktı. Teoride desen zehir gibi, pratik dersen sallanmakta... Aliiii. Ali Desidero.

Sanırım Atakan Sönmez’in bu paylaşımı durumumuzu çok güzel anlatıyor.

***

Yola nasıl çıkmıştık?

Faizler düşecek ve faiz düşüşü ile üreticilerin-işletmelerin maliyetleri azalacaktı. Maliyetleri azalan bu kesim böylece topluma daha düşük fiyattan ürün-hizmet satma imkanı elde edecekti.

İşte bu nedenle FAİZ SEBEP-ENFLASYON SONUÇ diyorlardı.

İyi ama teoride durduğu gibi pratikte durmadı bu felsefi düşünce.

Dün aslında TÜİK bu düşüncenin teoride durduğu gibi olmadığını resmen ilan etti. Sadece ve sadece aylık enflasyon yüzde 13,6 yükselişle AK Parti döneminin yıllık enflasyon oranının üzerine çıktı.

Enflasyon resmen patladı!

***

Enflasyon neden patladı?

...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Doları uzaylılar yükseltti! 28 Ocak 2022 | 416 Okunma Kimin yolu? 27 Ocak 2022 | 706 Okunma Bu hesap zor verilir! 26 Ocak 2022 | 768 Okunma Yap-işlet-sakın devretme 25 Ocak 2022 | 680 Okunma Yanlışları konuşmaktan doğruları unuttuk 24 Ocak 2022 | 345 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar