Piyasa dostu program

Önceki gün açıklanan Orta Vadeli (Yeni) Program (OVP-YEP) temel olarak son 3 yılın bir oranda tersi işaretler verdi.

Eğer IMF ile bir program anlaşması içerisinde olsaydık bu maddelerin bir kısmını IMF istedi de yapıldı diyebilirdik.

Mesela esnek işgücü piyasası ve beklenen enflasyona göre maaş zammı tam bir IMF anlayışı olarak tanınıyor.

Dün HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan “Cumhurbaşkanı ve hükümetin IMF politikalarına karşı durduğu yeri son derece önemli buluyoruz ve destekliyoruz. Çünkü IMF politikaları yoksulluk, kriz, fakirlik ve aynı zamanda sosyal haklarda geriye gidiş demektir” demiş.

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan işi bir de EYT olarak bilinen emeklilik sorununa getirerek “1999’dan önce IMF, emeklilik yaşının yükseltilmesi, daha fazla prim ödenmesi, emekli aylıklarının daha düşük olması yönünde adımlar atılmasını istedi. O zaman atılan adımlar bugün emeklilikte yaşa takılanlar sorununu ortaya çıkardı” diyor.

Acaba dün YEP veya OVP’de açıklanan maaş zamlarında hedeflenen enflasyon oranını kimin koyduğunu okuyabilmiş mi? Çünkü dün açıklanan programda IMF yok ama zihniyeti vardı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Ekonominin motoru durmuş 11 Eylül 2020 | 2.238 Okunma Ekonomide 'V' hayali 10 Eylül 2020 | 2.518 Okunma Milletin parası 09 Eylül 2020 | 2.501 Okunma Bu ekonomi bitmiş! 08 Eylül 2020 | 3.998 Okunma Uzun vadede hepimiz ölmüş olacağız 07 Eylül 2020 | 2.586 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar