Hızlı ve plansız

Yaklaşık 9 yıl önce (5 Mart 2010) şu satırları yazmışım: “Türkiye 1900 yıllarında (otomobil üretiminde) fırsatı kaçırdı. Türkiye yüzyılın ortasında ‘Devrim’ arabaları ile fırsat yakalamaya çalıştı ama o da olmadı.

Kaçan fırsat zamanı geçince fırsat olmaktan çıkıyor. Sadece rakipleri geriden takip etmenin ötesine geçemiyoruz. Türkiye halen kendi teknolojisini de oluşturacak bu devrime sahip çıkabilmiş değil. İş ortada kalmış, bekliyor. Devlet elbette bu üretimi yapmamalıdır, ama devlet bu üretim için yol gösterici ve ışık tutucu kararları şimdiden alabilir. Mesela elektrikli otomobil üretimine vergi desteği sağlayabilir. İstasyon ihalelerine şimdiden hazırlanabilir. Yerel yönetimlerle istasyon kolaylıklarını yasalaştırabilir. Bu işe kısa vadeli kâr olarak bakarsak elbette kaybedeceğiz. Ama bugün fuarlarda bile artık elektrikli otomobiller daha ön sırada yer alıyorsa işin tam zamanındayız.” 

Ve aradan 9 yıl geçti...

Yerli otomobilin kaportasını bile yapamadık.

Plansız ekonominin sonuçlarını yaşıyoruz. Yarınlara ilişkin tek düşüncemiz borç yapmak ve mirasımız borç bırakmak...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Gerici şirketleri batırmak 20 Temmuz 2019 | 426 Okunma Kafa karışıklığı 5 bin kişiyi ekmeğinden 18 Temmuz 2019 | 99 Okunma Bir ortaklığı koruyabilmek 17 Temmuz 2019 | 110 Okunma Şirketleri kurtarmak 16 Temmuz 2019 | 638 Okunma 70’lere dönüş! 14 Temmuz 2019 | 16 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar