Ekmek de vermeyin...

Karar Gazetesi Yazarı İbrahim Kahveci'nin bugünkü (28.06.2022)''Ekmek de vermeyin...'' başlıklı yazısı.

Amacınız belli... Ucuz TL kredisi kullananların bu TL ile döviz almasını istemiyorsunuz. Ve bunun için türlü türlü yöntemlere başvuruyorsunuz.

Son BDDK kararı ile elinde fazlalık dövizi olan şirketlerin TL’ye erişimini bu nedenle kesmek istediniz. Ama bu sefer ucuz TL kredisi ile döviz alanları değil, elinde döviz olanları hedef aldınız.

Kimin dövizi varsa satsın istiyorsunuz. Siz nasıl ki devletin bütün dövizlerini sattınız, herkesin size ayak uydurmasını ve dövizlerini satmalarını istiyorsunuz.

İyi ama herkes sizin gibi hesapsız mı iş yapıyor? İnsanlar, şirketler kendi varlıklarını korumak için çabalıyor. Siz başkalarının (Türk Halkı’nın) parasını satıyorsunuz; şirketlerin ise kendi paralarını satmalarını istiyorsunuz.

Başkasının parası üzerinden savurganlık yapmak kolay... Kendi paranız üzerinden de aynı savurganlığı yapabiliyor musunuz?

Mesela ‘Liralaşma’ hikayenize siz de uyabiliyor musunuz? Hazine garantili müteahhitlere verdiğiniz dolar-euro garantilerini TL’ye çevirdiniz mi?

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Fakirleşen fakirlerin tutkusu 16 Ağustos 2022 | 531 Okunma Batıyor muyuz yoksa uçuyor muyuz? 15 Ağustos 2022 | 1.036 Okunma Bu rakamlardan haberiniz var mı? 12 Ağustos 2022 | 847 Okunma İşçi mi köle mi? 11 Ağustos 2022 | 223 Okunma Putin AK Parti’yi zafere taşır mı? 10 Ağustos 2022 | 3.274 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar