Doların ikna odaları!

Amerikan dolarına hiç bu kadar muhtaç olmuş muyduk?Yastık altındaki milletin varlığına hiç bu kadar göz koymuş muyduk?Bilemiyorum...Yatıyoruz-kalkıyoruz aklımızda fikrimizde dolar bulmak yer alıyor.2016...

Amerikan dolarına hiç bu kadar muhtaç olmuş muyduk?

Yastık altındaki milletin varlığına hiç bu kadar göz koymuş muyduk?

Bilemiyorum...

Yatıyoruz-kalkıyoruz aklımızda fikrimizde dolar bulmak yer alıyor.

2016 yılında önce yüzde 49 oy olan Başbakanı yüzde 0 oylu Başbakan ile değiştirdik. Ardından OHAL ilan edip, 15 Temmuz yerine tüm topluma baskıya geçtik ve demokrasiden uzaklaştık.

Biz demokrasiden uzaklaştıkça sermayede bizden uzaklaştı. Yabancının gitmesini bırakın, yerli bile güvenli liman olarak Amerikan dolarını gördü ve aldı.

Önceleri yastık altı alışkanlığı ile yıllarca “dolar bozdurun, dolarlarınızı getirin” dediler.

Ama olmadı...

Nihayet mucitliği yeni faaliyete geçirip “TL’yi ABD doları ile sigortaladılar.”

Dolar ile sigortalanan TL’ye de milli buluş diyerek muhalefeti suçladılar.

Ama bu da yetmedi.

Gerçek kişiler bir türlü yine dolar bozdurmadılar. Hatta kuyrukta dolar alırken gazetelerinde dolar satıyorlar diye manşetler yaptılar ama yine yemedi-yetmedi.

Ve nihayet dün son karar çıktı: Artık şirketler de dolar bozdurabilir ve dolara endeksli TL’ye geçebilirler.

***

Büyük buluşun ilk gecesinde muhteşem bir dolar düşüşü yaşandı. Bakan Nebati “Millet sattı” dedi. Ama açıklanan resmi verilerde böyle bir satışın olmadığı anlaşıldı.

Milletin dövizi yerinde duruyordu ama Merkez Bankası’nın dövizi eksilmişti. Oysa resmi açıklamalarda Merkez Bankası’nın dövize doğrudan müdahalesi de olmamıştı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İsrail ile işbirliğinin resmi... 19 Ocak 2022 | 695 Okunma Karar Gazetesi Yazarı İbrahim Kahveci: ‘’Yıkım ekibi listesi...’’ 17 Ocak 2022 | 989 Okunma Faizler inecek enflasyon düşecek hikayesi... 14 Ocak 2022 | 1.235 Okunma Fakirliğini alkışlayan ülke! 13 Ocak 2022 | 707 Okunma Doların ikna odaları! 12 Ocak 2022 | 1.303 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar