Çöküş dönemi mi?

Karar Gazetesi Yazarı İbrahim Kahveci'nin bugünkü (23.01.2022)'' Çöküş dönemi mi?'' başlıklı yazısı.

Çıraklık dönemi

Kalfalık dönemi

Ustalık dönemi

Ve Çöküş dönemi...

Lafla peynir gemisi yürümüyor. Aslında epey yürüdü ama artık yürümediği net olarak piyasalarca görülüyor.

Önce İNEK PİYASASI örneğinde gördük. Çiğ süt fiyatı kamu tarafından ucuz belirlenince ilk kısa dönemde süt fiyatı ve buna bağlı olarak peynir, yoğurt gibi tamamlayıcı ürün fiyatları da ucuz kaldı. Sonra süt inekleri kesime gidince et fiyatları da ucuz kaldı. Ve nihayetinde ortada inek kalmayınca (azalınca) hem süt ve süte bağlı ürün fiyatları hem de et fiyatları birden zam üstüne zam yemeye başladı. Kısaca İNEK PİYASASI ÇÖKTÜ.

İnek piyasasını geçen yıl eylül ayından beri yazıyor ve anlatıyorum. Önce yaşanacakları yazmıştım şimdi de yaşananların birer birer gerçekleşmesini anlatıyorum. Matematik bu işin ne olacağını gösterdiği için ortada bir kahinlik gerekmiyor. Sadece azıcık akıl ve hesap yetiyor.

***

Çöküş sadece İnek Piyasası’nda mı? Şimdi başka bir piyasadan bahsedelim: Cumhurbaşkanı Erdoğan kamudan istifa eden ve yurtdışına giden doktorlar için “giderlerse gitsinler” demişti.

Ve şimdi bu rest cümlesinin faturasını millet ödemeye başladı ve fatura giderek daha da artacak.


Sağlık faturasının ikinci noktası da şehir hastaneleri... Şehir içinde hastaneler kapatılıp şehir dışında kurulan dev binalarla sağlık hizmeti yürütülmeye çalışılıyor. O dev binalar müteahhitlerin ve onlara hem kira ödeniyor hem de bina içindeki sağlık hizmet giderleri... Bir bakıma bu müteahhitlere hasta garantisi verilmiş durumda. Şu kadar röntgen, şu kadar tahlil vs garantisi...Doğal olarak Sağlık Bakanlığı bütçesine de Hazine garantili müteahhitleri ortak ettik.

Bu iş nereye kadar sürdü?

Giderlerse gitsinler dedikleri doktorlar gidince (yaklaşık 10 bin civarı) bir de baktılar işin rengi değişti. Bir çok sağlık kurumunda doktor açığı ortaya çıkınca bu sefer hiç ses etmeden rest çekilen doktorlara “ne olursan ol geri gel” demeye başladılar.

Para mı? Hiç dert değil... Hem şimdiki paraları verdiler hem de emeklilikte kamudaki doktorlara yeni faydalar eklediler.

Bu sefer ne mi oldu?

Önce emekliliği yaklaşan bir çok doktor kamuya geçti. 3-5 yıl kamuda çalıştıklarında ömür boyu alacakları emekli maaşını ciddi şekilde artırmış oldular.

Ama bunun tek etkisi olmadı. Bu sefer özel sektörde azalan doktor nedeniyle orada da ücretler arttı. Kısaca Cumhurbaşkanı’nın doktor resti doktor maliyeti olarak bize geldi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhalefetin borsa sorunu 30 Ocak 2023 | 829 Okunma Zenginlikten yıkıma bir Türkiye hikayesi 27 Ocak 2023 | 957 Okunma Seçimin 14 Mayıs’a alınma nedeni 24 Ocak 2023 | 3.004 Okunma Çöküş dönemi mi? 23 Ocak 2023 | 3.088 Okunma Filmin sonu... 20 Ocak 2023 | 899 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar