Çin değil Arjantin yolundayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘19 yıl bunun için bekledik’ dediği yeni bir ekonomik modele geçmişiz. Geçmişiz ama ne yazılı bir metni var ne de kurumsal bir çerçevesi.Yönetim yanlışlıkları...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘19 yıl bunun için bekledik’ dediği yeni bir ekonomik modele geçmişiz. Geçmişiz ama ne yazılı bir metni var ne de kurumsal bir çerçevesi.

Yönetim yanlışlıkları sonucu TL hızla değer kaybedince iki temel argüman öne sürüldü:

1- Darbelerle yapamadıklarını dolarla yapmaya çalışıyorlar. Tabii ki şer güçler ve işbirlikçisi iç hainler.

2- Biz de Çin modeline geçtik.

Bakın burada Çin modeline geçtiğimiz için TL değer kaybetmiyor, şer güçler saldırıp TL değer kaybettiği için model değiştirdik.

Aslında 19 yıl sonra bizi şer güçler uyandırdı. Yoksa biz yine uyanamayacaktık.

Ya da tersine bakalım: Çin modeline geçtik ve TL’ye değer kaybettirip ucuz mallarımızı satmayı amaçlıyoruz. Ama bu sefer şer güçler ayağı çöküyor.

Neyse... Kafanızı fazla yormayın bu çelişkilere. Olana bir kılıf buluyor ve millete “düşün peşimize kurtuluş savaşı veriyoruz” diyoruz ya.

***

İyi ama TL değer kaybedince işler çözülecek ve en fazla 4-5 ay içinde düzelme başlayacak mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan “Zor olanı seçtik ama 4-5 aya toparlanacağız” dedi ya.

Bu iş gerçekten öyle mi? 6 ay sonra meyvesini yeriz dedikleri program için neden 19 yıl beklemişler?

Bakın beklemeyen ülke örneği karşımızda. Aslında bizler şu anda o ülke yolunda hızla ilerliyoruz. Kim bu ülke derseniz hemen söyleyeyim: Arjantin...

Yakından takip eden okurlarım 2015 yılından beri Venezuela örneğini sıkça verdiğimi bilirler. Dünyanın varlık içinde olan ama resmen batmış tek ülkesidir Venezuela. Ve bizimkilerinde en sıcak baktığı ülkedir.

Venezuela’yı hiç unutmayın.

...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yap-işlet-sakın devretme 25 Ocak 2022 | 662 Okunma Yanlışları konuşmaktan doğruları unuttuk 24 Ocak 2022 | 334 Okunma İsrail ile işbirliğinin resmi... 19 Ocak 2022 | 791 Okunma Karar Gazetesi Yazarı İbrahim Kahveci: ‘’Yıkım ekibi listesi...’’ 17 Ocak 2022 | 1.281 Okunma Faizler inecek enflasyon düşecek hikayesi... 14 Ocak 2022 | 1.236 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar