Bu işte bir terslik var

Karar Gazetesi İbrahim Kahveci'nin bugünkü (10.05.2022)''Bu işte bir terslik var'' başlıklı yazısı.

Konuya hiç sapmadan, doğrudan gireyim...

Son günlerde ‘bir daha asla oy vermem, iktidar kesin kaybeder” diyen çok sayıda kişiden; “muhalefet ne yapıyor, kararsız seçmeni yeniden AK Parti’ye mi oy vermeye zorluyorlar” cümlelerini duyuyorum.

Tam olarak ne olup bittiğini ortaya çıkarmak oldukça zor. Ama olan bitene baktığımızda muhalefetin moral üstünlüğünde bir kayıp yaşandığı aşikar.

Burada sorun sadece parti ve etrafından kaynaklanmıyor. Mahalleler arası kopuşun da etkili olduğunu düşünüyorum.

Mesela ‘Gezi eylemlerinin’ müthiş demokratik olduğu ve kimseyi rahatsız etmediği söylemlerini örnek vereyim: Evet, demokratikti ve bir haktı ama gece yarıları mahalle aralarında tenekeler çalmak, eyleme katılanların dönüş yolunda kılık kıyafeti üzerinden tacizlere uğraması gibi sayısız örnekler var. Bu çok demokratik eylemin tersten sağlamasını nereden görebiliriz derseniz söyleyeyim: Erdoğan’ın Afrika ziyaretinden dönüşünde onu karşılayan o kalabalıktan... Yüzbinlerce insan neden o karşılamaya gitti?

Bazı acı gerçeklerle yüzleşmek gerekiyor belki de.

Bir başka örnek mi?

AK Parti seçmeni 2018 Genel ve 2019 Yerel seçimlerde önemli bir değişim gösterdi. AK Parti’nin kalesi denilen Büyükşehirlerde (Kayseri, Konya, Trabzon, Samsun, Ş.Urfa, G.Antep, Erzurum, Ordu, Malatya, Sakarya, K. Maraş...) çok ciddi oy değişimi yaşandı. Bu illerde AK Parti (ve Cumhur İttifakı) %9,6 oy kaybı yaşadı. Mesela Konya’da %10,47 oy kaybeden Cumhur İttifakı İzmir’de %3,22 oy artırdı. Samsun’da %10,0 oy kaybeden Cumhur İttifakı Muğla’da %2,84 oy artırdı.

İstanbul’da Ekrem İmamoğlu; Ankara’da Mansur Yavaş sadece CHP+İYİ Parti oyları ile seçilmedi. Herkesi kucaklamak, kutuplaşmayı azaltarak kazanıldı bu seçimler.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Şeker sorunu nasıl çözülür? 18 Mayıs 2022 | 768 Okunma KKM bizi batırır 17 Mayıs 2022 | 1.537 Okunma Dilsiz şeytanlar! 16 Mayıs 2022 | 800 Okunma Fakirlikten çocuk bile yapamıyoruz 13 Mayıs 2022 | 245 Okunma Zengine çalışmak 12 Mayıs 2022 | 746 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar