Bilgi sahibi olmadan haber yapmanın beklenmedik sonuçları

Bu yazıda meslektaşlarımdan özür dilemek istiyorum. Çünkü geçtiğimiz hafta iki konuda yanılmış olabileceğimi fark ettim. Bir: Aslında uzmanlaşma bizim zannettiğimiz kadar önemli değilmiş....

Bu yazıda meslektaşlarımdan özür dilemek istiyorum.
Çünkü geçtiğimiz hafta iki konuda yanılmış olabileceğimi fark ettim.
Bir: Aslında uzmanlaşma bizim zannettiğimiz kadar önemli değilmiş. Muhabirler haber yaptıkları konu hakkında bilgi sahibi olmasa da olurmuş.
Sabah'ta da yayımlanan İlk Yerli Anakart 18 Yaşındaki Girişimci Tarafından Üretildi haberinde olduğu gibi:
"Bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimlerinin üzerindeki bağlantı portlarına bağlandığı, elektronik devre elemanlarının bulunduğu, bilgisayarda en temel parça olan anakartta ilk yerli üretime, Bursa'da Ferit Borku imza attı. Projeye henüz 16 yaşında başlayan Borku, ortağıyla birlikte şirket kurarak Ulutek Teknopark'ta çalışmalarına başladı. Yaklaşık 2 yıllık çalışmanın ardından ilk yerli ve milli anakartı ürettiklerini anlatan Mikro Aygıtlar Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Borku, şirketinin kurulumundaki ana temasının Türkiye'de yerli ve milli anakart fabrikasının kurulması olduğunu ifade etti." Eğer bu haberi yapan ajans muhabiri ve Sabah'ta yayımlanmasına onay veren editörler teknoloji okuryazarı olsalardı ana kart üretmenin o kadar da kolay olmadığını, milyarlarca liralık yatırım ve ciddi bir insan kaynağı gerektirdiğini, bileşenlerini tek tek üretmenin yıllar alacağını bilirlerdi.
Dolayısıyla kendilerine anlatılanlara şüpheyle yaklaşır ve yayımlamazlardı.
Haber yayımlanmasaydı konuya vakıf olan okurlar tepki göstermez, haberde sözü edilen hadisenin de bir dolandırıcılık vakası olabileceği anlaşılmazdı.
Nitekim Güneş gazetesinin haberiyle ortaya çıktı ki:
"Tek bir parçasını bile üretmediği sahte projesiyle Bursa Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ne girmeyi başaran Borku, kendisini deha olarak göstermenin yanı sıra devletten hibe desteği istedi. Sözde AR-GE harcamaları için 436 bin TL'lik naylon fatura kestirdi.
Hatta sözde özgün tasarım...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Evden kaçamayan adam 07 Şubat 2020 | 108 Okunma Bizde ‘name’ bitmez 10 Ocak 2020 | 52 Okunma Havalar soğuyor okurlar ısınıyor 11 Ekim 2019 | 34 Okunma Havalar soğuyor okurlar ısınıyor 13 Eylül 2019 | 34 Okunma Hüseyin Cahit Yalçın’ın tanıdıkları 12 Temmuz 2019 | 55 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar