Washington'un son mitleri, yalanları ve petrol savaşları

F. William Engdahl’dan çeviri... (Temmuz 2018)İran, Venezuela ve şimdi Libya’da farklı olaylara bakacak olursak, açıkça anlaşılıyor ki, ABD petrol hakimiyetini sağlamak için diğer petrol...

F. William Engdahl’dan çeviri... (Temmuz 2018)

İran, Venezuela ve şimdi Libya’da farklı olaylara bakacak olursak, açıkça anlaşılıyor ki, ABD petrol hakimiyetini sağlamak için diğer petrol akışlarını sabote etme stratejisi uyguluyor.

On yıl önce, ABD'nin Suudi Arabistan'ı veya Rusya Federasyonu'nu dünyanın en büyük petrol üreticisi olarak yerinden oynatabileceği fikri düşünülemez olarak değerlendirilirdi. Bugün açıkça, Trump ve ABD kaya gazı ve petrol üretimini finanse eden büyük Wall Street bankalarının dış politika önceliği bu. Strateji jeopolitiktir ve nihayetinde Rusya, İran ve Venezuela gibi diğer bağımsız petrol üreten güçleri zayıflatmayı amaçlamakta.

Küresel petrol fiyatlarını önemli ölçüde etkileyen son zamanlardaki olaylara bakacak olursak, her şeyden önce Washington tarafından serbest piyasa güçlerinin değil, jeopolitik manipülasyonun belirgin bir modeli ortaya çıkar. İran, Venezuela ve en son Libya vakaları, Washington'un, gelişmiş kaya gazı-petrol endüstrisinde tekrar ekonomik yatırım yapmak için yeterince yüksek bir petrol fiyatını zorlamaya kararlı olduğunu açıkça göstermektedir.

İRAN MESELESİ NÜKLEER DEĞİL PETROL HAKKINDA

Trump’ın İran'ın nükleer anlaşmasının tek taraflı olarak reddetmesinin asıl sebebi, İran'a karşı Batı'nın ekonomik yaptırımlarının sürmesi. Çünkü asıl mesele, milyarlarca dolarlık yabancı yatırımların, her şeyden önce petrol ve gaz endüstrisinin önünün açılmasının sağlanması. Olayların gerçekte İran'ın nükleer planları ile hiç bir ilgisi yok. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kimin eli kimin cebinde? 18 Mart 2019 | 9 Okunma 15 Mart’ın önemi ne? Sapık katilin mesajları ne anlama geliyor? 15 Mart 2019 | 30 Okunma ABD’nin kabusu Çin’in Kuşak ve Yol girişimi 14 Mart 2019 | 30 Okunma Truva Atı’ndan sonra şimdi de Nitro Zeus! ABD’de kirli savaş, Evanjelikte oyun bitmez! 12 Mart 2019 | 31 Okunma Modi: ABD'nin Asya'daki Truva atı 10 Mart 2019 | 22 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar