ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Washington'un son mitleri, yalanları ve petrol savaşları

Hüseyin Vodinalı
Hüseyin Vodinalı Aydınlık Gazetesi
13 Temmuz 2018 | 360

F. William Engdahl’dan çeviri... (Temmuz 2018)

İran, Venezuela ve şimdi Libya’da farklı olaylara bakacak olursak, açıkça anlaşılıyor ki, ABD petrol hakimiyetini sağlamak için diğer petrol akışlarını sabote etme stratejisi uyguluyor.

On yıl önce, ABD'nin Suudi Arabistan'ı veya Rusya Federasyonu'nu dünyanın en büyük petrol üreticisi olarak yerinden oynatabileceği fikri düşünülemez olarak değerlendirilirdi. Bugün açıkça, Trump ve ABD kaya gazı ve petrol üretimini finanse eden büyük Wall Street bankalarının dış politika önceliği bu. Strateji jeopolitiktir ve nihayetinde Rusya, İran ve Venezuela gibi diğer bağımsız petrol üreten güçleri zayıflatmayı amaçlamakta.

Küresel petrol fiyatlarını önemli ölçüde etkileyen son zamanlardaki olaylara bakacak olursak, her şeyden önce Washington tarafından serbest piyasa güçlerinin değil, jeopolitik manipülasyonun belirgin bir modeli ortaya çıkar. İran, Venezuela ve en son Libya vakaları, Washington'un, gelişmiş kaya gazı-petrol endüstrisinde tekrar ekonomik yatırım yapmak için yeterince yüksek bir petrol fiyatını zorlamaya kararlı olduğunu açıkça göstermektedir.

İRAN MESELESİ NÜKLEER DEĞİL PETROL HAKKINDA

Trump’ın İran'ın nükleer anlaşmasının tek taraflı olarak reddetmesinin asıl sebebi, İran'a karşı Batı'nın ekonomik yaptırımlarının sürmesi. Çünkü asıl mesele, milyarlarca dolarlık yabancı yatırımların, her şeyden önce petrol ve gaz endüstrisinin önünün açılmasının sağlanması. Olayların gerçekte İran'ın nükleer planları ile hiç bir ilgisi yok. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER