Salondan sahaya

Eski Türkiye’nin ilk “Büyük Millet Meclisi” sahada kurulmuş, camiden icazet almış, Ankara Ulus’taki binasında hizmete başlamıştı.İkinci ve Üçüncü Büyük Millet Meclisinde ise sahadaki...

Eski Türkiye’nin ilk “Büyük Millet Meclisi” sahada kurulmuş, camiden icazet almış, Ankara Ulus’taki binasında hizmete başlamıştı.

İkinci ve Üçüncü Büyük Millet Meclisinde ise sahadaki kurucuların pek çoğu dışlanmış, alanda gözükmeyip, “ne olup bitiyor” diye salonlarda bekleyenlerden oluşan tayinli vekiller işbaşına getirilmişti.

Oysa Türkiye salonlardan yönetilebilecek bir ülke değildir.

İstiklal ve istikbalimizi cephelerde savaşarak kazanan milli şuur sahibi insanlarımız, “köylü ve geri” topluluk diye ötelenmişti.

Salonlar Batılılara benzemek ve Batılılar gibi yaşayarak ülkeyi yönetmek isteyenler tarafından doldurulmuş, yönetime bu toprakları ve halkı asla anlayamayacak bir zihniyet sahip olmuştu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Milli Sinema ve Diziler (2) 20 Şubat 2019 | 34 Okunma Milli Sinema ve Diziler (1) 19 Şubat 2019 | 35 Okunma İttihad ve Terakki’nin Kuruluşu ve Osmanlı Devletinin Yıkılışı Hakkında Bildiklerim 18 Şubat 2019 | 402 Okunma Zengin Hırsızlar 15 Şubat 2019 | 144 Okunma Binali Bey 14 Şubat 2019 | 488 Okunma
TÜM YAZILARI