Köylü un çuvalına benzer vurdukça tozar (2)

Anadolu’muzun hangi yöresine gidersek gidelim yahut büyük şehirlere göç etmiş insanlarımıza; “CHP denilince akla ne geliyor” diye soralım.İlk sözleri; “açlık, yokluk, kıtlık ve...

Anadolu’muzun hangi yöresine gidersek gidelim yahut büyük şehirlere göç etmiş insanlarımıza; “CHP denilince akla ne geliyor” diye soralım.

İlk sözleri; “açlık, yokluk, kıtlık ve bereketsizlik” olacaktır. Bu hakikati, kendisi de CHP’nin önde gelen isimlerinden R. Halit Karay’dan öğrenelim.

Yetersiz beslenme, açlık ve yoksulluğun çoğunluk için neredeyse hayat tarzı haline dönüştüğü o yıllarda, halkın içinde bulunduğu ruh halini, R. Halit, 6 Şubat 1946 tarihli “İlk Çatırdılar” başlıklı yazısında şöyle dile getirir:

-“Harp başladıktan sonra (girmediğimiz harp H.Ö) içimizde şu korku vardır: Elimizdeki bitince yenisini bulacak mıyız? Bulsak da kaç misline alacağız? İstifçilik o korkudan doğmuştu.

Geliri kıt olanlar bile hiç değilse tıraş bıçağı stoku yapmaya kalkışıyorlar, on paketini bir araya getirmekten memnunluk duyuyorlardı.

YAZININ DEVAMI
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Zengin Hırsızlar 15 Şubat 2019 | 143 Okunma Binali Bey 14 Şubat 2019 | 413 Okunma Doğu Türkistan’ın esareti Müslümanların imanına dokunmuyorsa 13 Şubat 2019 | 24 Okunma Hakkında En Çok Kitap Yazılan Ulu Hakan 12 Şubat 2019 | 10 Okunma Medeniyetimizin Sosyal Dinamikleri 11 Şubat 2019 | 15 Okunma
TÜM YAZILARI