Yeni Mondros’a dikkat

Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu derin sorunların tamamının kökü, 100 yıl önce bizi Anadolu’dan söküp atmak isteyen emperyalist planların ürünüdür. Emperyalistler bizi yenilgiye...

Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu derin sorunların tamamının kökü, 100 yıl önce bizi Anadolu’dan söküp atmak isteyen emperyalist planların ürünüdür. Emperyalistler bizi yenilgiye uğrattıkları 1. Dünya Savaşı sonrası imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’nı yeniden oturup düşünmenin vakti geldi, geçiyor. Mondros’ta 25 maddelik antlaşma ile emperyalistler bizimle ilgili gelecek planlarını tek tek sıralamışlardı. Merak edenler bugün içinde bulunduğumuz durumu o 25 madde ile kıyaslayarak analiz etsinler.

Mondros’un 1. maddesi coğrafi ve stratejik üstünlüğümüzü hedef alıyor. 5. maddesi tam da bugünlerde en çok konuştuğumuz milli ordu ihtiyacını gözler önünü seriyor. Bugün bize “ekseniniz kaydı” diyenler Mondros’un 23. maddesinde “Osmanlı hükümeti, merkezi devletlerle bütün ilişkilerini kesecektir” demişlerdi.

Bütün bunları Mondros’un analizini yapmak için yazmıyorum. Mondros’u zaten Kurtuluş Savaşı ile çöpe attık. Ama emperyalistlerin planları bitmiyor. Mondros Antlaşması’nda geçen “İtilaf Devletleri” ifadesinin yerine “Fetullahçı Terör Örgütü” ifadesini yazın bakın, nasıl da cuk diye oturuyor o ifade.

Kurtuluş Savaşı ile çöpe attığımız Mondros planı 2.Dünya Savaşı’ndan sonra Marshall Planı ile yeniden hayatımıza girdi. Ama bu kez çok sinsi ve çok alçakça. Tam da Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde, “Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir” ifadelerinde yer aldığı gibi 15 Temmuz gecesi bir baktık, “Düşman hile ile bütün kalelerimizi zaptetmiş.”

15 Temmuz’dan bu yana verilen mücadelelerle kalelerimizi geri almaya çalışıyoruz. Önemli ölçüde başarılı olsak da bazı yerlerde sıkıntılar yaşanıyor. Bazı durumlarda içeriden ve dışardan çetin dirençlerle karşılaşıyoruz. Daha da çetin dirençlerle karşılaşacağız. Yukarda bahsettiğim gibi mesele öyle basit bir mesele değil.

150-200 yıllık bir emperyalist planla karşı karşıyayız. Fetullahçı terör meselesini de bundan dolayı hafife alamayız. Mesele öyle dini duyguları istismar eden basit bir terör örgütü meselesi değil. Mesele 100 yıl önce bütün emperyalistlerin silah zoruyla yaptıramadıklarını, şimdi hile yoluyla yaptırma meselesidir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Sonrasına sonra bakılır” 10 Ağustos 2020 | 106 Okunma Şizofrenik cinnet anında sosyal medya 03 Ağustos 2020 | 76 Okunma Yeni bir ‘zulüm’ tarihleri oldu 27 Temmuz 2020 | 137 Okunma Recep Tayyip Erdoğan’ı yok etmek istiyorlar 20 Temmuz 2020 | 2.821 Okunma FETÖ ile mücadele sadece yargıya bırakılamaz 13 Temmuz 2020 | 1.859 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar