Tuivii’den Papalagi Macron’a cevap

Aydınlanmış bir İslam’ın oluşturulacağını” söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a Tuiavii, 100 yıl önce gereken cevabı vermiş: “Bizi, ışığı getireceğinize inandırmıştınız. Oysa sizin niyetiniz bizi de kendi karanlığınıza çekmekti.”

“Hristiyan der Papalagi kendine. Güzel bir türkü gibidir bu sözcük. Bütün zamanlar için Hristiyan olabilsek keşke. Hristiyan olmak: Önce Yüce Tanrı’yı ve kardeşlerini, en son kendini sevmek demektir. Sevgi – iyi olanı yapmak – kanımız gibi içimizde, başımız, ellerimiz gibi bizimle bir bütün olmalıdır. Papalagi ise Hristiyan, Tanrı, sevgi sözcüklerini yalnızca ağzında taşır. Diliyle bunlara vurdu mu, dünyanın gürültüsünü koparır.

Ama yüreği, sevgisi Tanrı’nın önünde eğilmez, yalnızca şeylerin, yuvarlak metal ve ağır kâğıdın, zevk düşüncesinin ve makinenin önünde eğilir. İçi zamana karşı vahşi bir hırs ve mesleğinin çılgınlığıyla kaplıdır, ışıkla değil. Çok, ama çok uzaklardaki Tanrı’ya gitmektense, on kez sahte yaşamlar mekânına gitmek yeğdir onun için.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bayram değil seyran değil, Özdağ İP’i niye kopardı? 26 Ekim 2020 | 1.291 Okunma Sayın Özgür Özel! Gayretullah’a dokunmaya kaç parmak kaldı? 19 Ekim 2020 | 650 Okunma Tuivii’den Papalagi Macron’a cevap 12 Ekim 2020 | 62 Okunma Bu kafa halkın değil, PKK’nın sağlığını ‘Korur’ 05 Ekim 2020 | 2.589 Okunma Çok basit bir soru, 90’larda koronaya yakalansaydık ne olurdu? 28 Eylül 2020 | 180 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar