Trolleşme tehdidi

Trol kavramı, sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla hayatımıza giren bir kavram oldu. Trol için çeşitli tanımlar yapılıyor. “İnternette olmanın verdiği rahatlık ile kötülük yapan””, “internette insanların keyfini kaçırmayı ya da münakaşa çıkarmayı amaçlayan kişi” gibi çeşitli tanımlamalar var.

Trol demek sahte isim, sahte fotoğraf demek. Trol, sahte bir isim ve fotoğraf arkasına sığınarak her türlü çirkefliği yapmayı kafasına koyan kişi demektir.

Trol ve trolleşme ile en yoğun karşılaştığımız dönem Gezi olayları dönemiydi. Gerçek kimliğini saklayarak takma isim ve çakma fotoğraflarla yalan yanlış haber yayarak ülkeyi adeta bir iç çatışmaya sürüklemek isteyen organize bir yapı vardı. Dünyanın başka yerlerinde meydana gelen olaylarda çekilen fotoğrafları Türkiye’de çekilmiş gibi yayanlardan, infial uyandıracak yalan bilgi paylaşanlardan, her türlü provokasyona imza atanlara tanık olduk o süreçte.

Bugünlerde olduğu gibi o dönemde de bu yalan ve provokasyonların alıcısı CHP’lilerdi. Trollerin yalanlarını paylaşma yarışına girmişti CHP‘nin koca koca yöneticileri. Sadece paylaşmakla kalmadı, bazıları da trollüğe soyunmuştu. Hepimiz hatırlayacağız, müftü karısı videosunu.

Beterin beteri varmış, trollüğün ne olduğunu asıl 17-25 Aralık’ta öğrendik. Pensilvanya iblisinin talimatıyla tiwitleri beşe ona katlayan Fetullahçı troller, yalan manyağına çevirdiler memleketi. Fetullahçı trollerin de en büyük alıcısı yine CHP’lilerdi. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun konuşma metinleri adeta fuatavni’den copy paste yapılıyordu.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
IŞİD tezgâhında tekerrür riski 21 Ekim 2019 | 29 Okunma Cennetin Krallığı’nı yeniden izledim 14 Ekim 2019 | 2.245 Okunma 50+1’in üstü olur, bir milim altı olmaz 07 Ekim 2019 | 77 Okunma Ekonomik tetikçilik gizlilik gerektirir 30 Eylül 2019 | 139 Okunma Dokunmayın sevgi pıtırcığına 23 Eylül 2019 | 408 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar