Deprem ve ecel

Son birkaç aydır Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşanan orta ve küçük ölçekli depremlerin ardından Elazığ ve Malatya’da meydana gelen deprem, bize deprem ülkesi olduğumuzu fazlasıyla hatırlattı.

Deprem de aslında ecel gibidir. Ecelin mutlaka bir gün kapımızı çalacağı gibi depremin de mutlaka bir gün bizi gelip bulacağını hiçbir zaman unutmamamız lazım.

Bir imtihan dünyasında yaşıyoruz. Karşılaştığımız her olaydan ders çıkartmak mecburiyetindeyiz. Evet, insanoğlu depremi önleme veya depremi çok önceden bilme imkânına sahip değil. Ancak, depremin kaçınılmaz bir gerçek olduğunu bilerek daha fazla tedbirli olmak mümkün.

Elazığ ve Malatya depreminden sonra düşüncelerini paylaşan bilim adamlarından en çok duyduğumuz söz “deprem öldürmez, bina öldürür” sözüdür. Tabi burada bina, tek başına ev anlamı taşımaz. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İlle de yerli olsun ister çamurdan olsun 30 Mart 2020 | 1.660 Okunma Temiz eller tamam ya kirli kalp ve zihinler 23 Mart 2020 | 95 Okunma Hangi korkuların esirisiniz? 16 Mart 2020 | 1.910 Okunma Kendini patlatma sırası Kılıçdaroğlu’nda 09 Mart 2020 | 2.517 Okunma Tankın yanından sıvışırken, tepeyi zaten boşaltmıştın 02 Mart 2020 | 2.204 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar