Boykota kaçak Fransız okulları da dahil mi!

Yabancı okullar sorunu Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Lozan’da toplanan barış konferansının ana gündem maddeleri arasında yer alıyordu.

Yabancı okullar sorunu Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Lozan’da toplanan barış konferansının ana gündem maddeleri arasında yer alıyordu. Osmanlı devletinin son dönemlerinde sınırları içerisinde tahmini 6 bin ila 8 bin arası yabancı okul vardı.

Hristiyanlık dininin farklı mezheplerince açılan bu misyoner okulları, görünürde kendi dinlerinin propagandasını yapmak amacı güdüyordu. Ancak asıl misyonları Osmanlı vatandaşı olan gayrimüslimleri devlete karşı kışkırtmaktı.

Nitekim Osmanlı coğrafyasında çıkarılan isyanların perde arkasında bu okullar ve bu okullarda eğitilenler vardı. Osmanlı devletinin vatandaşı olan Ermeni ve Rumlar ne yazık ki bu konuda en çok kullanılan milletler olmuştur.

Emperyalist Batı, şüphesiz tek taraflı misyonerlik yapmamış. Ayrıca Müslüman görünümlü yapılar oluşturup Osmanlı topraklarında yaşayan milleti birbirine kırdırma politikası da gütmüştü. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kaset kumpasının amacı siyaseti dizayn idiyse, neticesi ne oldu? 11 Ocak 2021 | 376 Okunma İlk günkü aşkla bismillah 04 Ocak 2021 | 140 Okunma Gergerlioğlu hangi çıplaklığı örtüyor? 28 Aralık 2020 | 591 Okunma Görevimiz komünizm ile dövüşmek! 21 Aralık 2020 | 343 Okunma Fetullahçı teröristler niye bitmek bilmiyor? 14 Aralık 2020 | 1.683 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar