Cumhuriyet'le inatlaşma iddiası

Türkiye’nin temel meseleleri ile ilgili bir Bayram muhasebesi yapılsa, en problemli alan, Laik-dindar farklılaşmasıdır. Aslında bu ifade sert ve izaha muhtaç. Doğrusu, Batılı yaşam tarzı ile mütedeyyin kitlenin...

Türkiye’nin temel meseleleri ile ilgili bir Bayram muhasebesi yapılsa, en problemli alan, Laik-dindar farklılaşmasıdır. Aslında bu ifade sert ve izaha muhtaç. Doğrusu, Batılı yaşam tarzı ile mütedeyyin kitlenin yaşam tarzı farklılığıdır.

Yaşam tarzı farklılığı, Tanzimat dönemiyle başladı. Cumhuriyet’in tek parti yıllarında dayatma ile genişleyen Batı’nın kültürünü, ahlakını tercih etmekten kaynaklandı. Batılı yaşam tarzını seçenlere, tek parti yönetimleri tarafından bir korku pompalandı. Bu “çağdaş, ilerici, aydınlanmacı” tercih, “laiklik karşıtı, gerici, yobaz” bir kalkışmanın tehdidi altındaydı.

CHP zihniyetinin özeti buydu. Bu zihniyet, milletimizin büyük çoğunluğunun, İslam’ı samimi yaşama arzusunun karşısına zorbalıkla dikildi.

Yaşam tarzı farklılığını derinleştiren, CHP’nin uygulamaları oldu.

İstiklal Harbi, inanç beraberliği ile kazan

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AK Parti: Çelmelere ve ihanetlere rağmen… 13 Ağustos 2020 | 2.416 Okunma Akşener'in evi neresi? 08 Ağustos 2020 | 642 Okunma Bizim değerlerimizin sözleşmesi lâzım… 06 Ağustos 2020 | 227 Okunma Cumhuriyet'le inatlaşma iddiası 01 Ağustos 2020 | 268 Okunma Kılıçdaroğlu CHP'ye değilse, kime faydalı? 30 Temmuz 2020 | 312 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar