Mahpusluk feraseti ya da felaketi

1 'Sosyal medya' dediğimiz mecranın insan hayatında husule getirdiği en belirgin özelliklerden bir tanesi 'mahrem'in ortadan kaldırılmasıdır. Eskiler kendini sakınmayı erdem bilirlerken; Sosyal medya nesli kendini deşifre etmeyi marifet ...

1

'Sosyal medya' dediğimiz mecranın insan hayatında husule getirdiği en belirgin özelliklerden bir tanesi 'mahrem'in ortadan kaldırılmasıdır.

Eskiler kendini sakınmayı erdem bilirlerken;

Sosyal medya nesli kendini deşifre etmeyi marifet sanıyor.

Bizim gibi toplumlarda daha dün, sokağın bile mahremiyeti bulunurken, bugün en muhafazakâr bilinen çevreler/kişiler dahi yediklerini-içtiklerini, giydiklerini, sevdiklerini, birlikteliklerini, çoluk-çocuklarını, ev hallerini... nihayet yatak odalarını herkese açmayı bir başarı hikayesi gibi yabanıl gözlere açık hale getirmektedirler.

Bir 'başarı' gibi kabullenilen bu gerçeklik, aslında insanın gizemini, insanın insandan farkını ortadan kaldırdığı, insanı yabancılaştırdığı için neredeyse bir felaket habercisi.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP, CHP'nin ‘tereke'sinin peşinde mi? 22 Mayıs 2022 | 115 Okunma Derin sosyolojiye duyulan ihtiyaç 15 Mayıs 2022 | 67 Okunma Şükürsüz adam 13 Mayıs 2022 | 127 Okunma Mahpusluk feraseti ya da felaketi 08 Mayıs 2022 | 47 Okunma Kadimden güncele 06 Mayıs 2022 | 74 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar