ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Geç kalmış bir hakkın iadesi

1 - Son yayımlanan KHK’lardan bir tanesinde; Vakıflar Bankası’ndaki Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hisselerinin Hazine’ye devredilmesiyle ilgili bir hüküm yer almakta .

Hüseyin Besli
Hüseyin Besli Akşam Gazetesi
18 Ocak 2018 | 111

1 - Son yayımlanan KHK’lardan bir tanesinde; Vakıflar Bankası’ndaki Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hisselerinin Hazine’ye devredilmesiyle ilgili bir hüküm yer almakta. 

Mesele şu: 

2 - 1950 yılında iktidar olan Demokrat Parti bir taraftan 30 yıla yaklaşan tek parti iktidarının tahribatını gidermeye çalışıp; 

Öte yandan toplumun refah seviyesini yükseltme çabası içindeyken kaçınılmaz olarak yeni finans kaynaklarına ihtiyaç duymaktaydı. 

Osmanlı’da ‘Şeriyye ve Evkaf Vekaleti’ olarak teşkilatlanmış; on binlerce münhal ve mazbut vakfı bünyesinde bulunduran yapı, cumhuriyetle birlikte ‘şeri’ kısmından soyutlanarak vakıf kısmı genel müdürlük seviyesine indirilir. 

Vakıflar, 1923’ten 1950’ye kadar tek parti tarafından çeşitli tahribata maruz kalmasına, varlıklarının bir kısmı satılıp, gelirlerinin büyük bir bölümü genel bütçe içinde kullanılmasına rağmen yine de hatırı sayılır miktarda bir nakde ulaşmış durumdaydı. 

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER