2 asır sonra

1 CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, TBMM’de yaptığı bir basın toplantısında, Türkiye-Libya ilişkileri bağlamında; “Türkiye’nin Libya ...

1

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Ahmet Ünal Çeviköz, TBMM’de yaptığı bir basın toplantısında, Türkiye-Libya ilişkileri bağlamında; “Türkiye’nin Libya politikası, yani Osmanlıcı dış politikanın bir boyutudur…” demiş.

Çeviköz’ün Osmanlı’dan kastettiği her halde Osmanlı’nın son 2-3 asrı değildir. Çünkü bu dönemde Osmanlı bile Osmanlıcılık yapmamıştır, yapamamıştır.

2

Uzun yıllar Avusturya Dışişleri Bakanlığı ve Başbakanlığı yapmış, sadece aktif siyaset yapmakla yetinmeyip siyaset teorisiyle de meşgul olan Klemens Von Metternich 3 Aralık 1839 tarihinde Mustafa Reşit Paşa’ya gönderdiği mektubunda; “Kuvvetli olmak isteyen bir devlet her şeyden evvel kendine benzemelidir.” dedikten sonra aynı mektupta Osmanlı’nın kendine veya başkalarına benzemesini dinle yani İslam’la olan ilişkisinin belirleyeceğini söylüyor.

Buradan tarihe baktığımızda, bir-i

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Çağrışımlar 09 Ağustos 2020 | 131 Okunma Malum takıma göre 07 Ağustos 2020 | 120 Okunma Zamanın ruhu 02 Ağustos 2020 | 90 Okunma Kemalizm/Atatürkçülük 31 Temmuz 2020 | 92 Okunma Şurdan-burdan 26 Temmuz 2020 | 239 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar