Yine aynı tezgah

Siyasi partiler hiç kimseye, hiçbir gruba ve hiçbir zümreye siyasi tercihinden dolayı ayırım yapamaz. (Siyasi Partiler Kanunu 83). Hiçbir gruba, zümreye ve topluluğa sırf siyasi tercihinden dolayı açık veya örtülü baskı yapamaz ve yapmamalıdır. 

Partiler, millete vekâleten görev yaparlar. Demokratik sistemde partiler,  demokrasinin prensiplerinden azade değildirler. Demokrasi içinde doğup iktidarı ele geçirdikten sonra vatandaşların siyasi tercihlerini “beğenmeyerek”  onları linç etmek gibi irtikâplarda bulunan partiler demokrasi tarihimizde istisnai de olsa olabilmiştir. Hemen ifade edelim ki, bunların sonu daima hüsran olmuştur.

Siyasi partilerde “parti disiplini” meselesi vardır. Partinin merkez karar mercileri tarafından aldığı kararların partililerin “itirazsız” kabul etmesi ve tatbik etmesidir.  Siyasi partilerde  üst mercilerde alınan kararların “itirazsız” kabul edilmesi ne anlama gelir? 

Siyasi partilerdeki bu “itirazsız” kabulü “aklın kiraya verilmesi” olarak mı yorumlayacaksınız? 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Sorular soru içinde 17 Temmuz 2019 | 814 Okunma Bu vatan hepimizin 15 Temmuz 2019 | 108 Okunma Elaziz(Elazığ) 12 Temmuz 2019 | 776 Okunma Diyanet ne iş yapar? 25 Haziran 2019 | 171 Okunma Yine aynı tezgah 20 Haziran 2019 | 111 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar