Derviş kıyafetine aldanmayalım

Bir gün yaralı bir kuş Hz. Süleyman’a gelerek bir dervişin kendini yaraladığından şikayette bulunuyor. Hz. Süleyman derhal dervişi getirtiyor ve soruyor: “Bu kuşun kanadını niye kırdın?”...

Derviş cevap veriyor “Efendim, benim maksadım kuşu avlamaktı. Bunun için kuşa doğru yöneldim. Kuş benden kaçmadı. Yanına iyice yaklaştım ve tam yakalamak için hamle yapınca kuş benden kurtulmaya çalıştı. Arbede yaşandı ve bu esnada kuşun kanadı kırıldı. Yani benim maksadım kuşu avlamaktı. Avlanmak insan olarak benim en tabii hakkım”. 

Hz. Süleyman yaralı kuşa döndü ve dedi ki, “Bak ! Derviş haklı. Sen kaçabilirdin. O sana yaklaşmış. Dervişin yaklaştığını gördüğün halde sen kaçmamışsın”. 

Yaralı kuşun verdiği cevap, Hz. Süleyman’ı şaşırtmakla kalmaz aynı zamanda son 15 yıldan beri ehl-i sünnet anlayışının nasıl derin bir tahribata uğradığının birebir ifadesidir. Yaralı kuş diyor ki, “Efendim, ben bu şahsı derviş zannettim. Zira üzerindeki kıyafet derviş kıyafetiydi. Dervişten bana zarar gelmez diye düşündüm. Şayet avcı olduğunu bilseydim elbette kaçar ve tedbirimi alırdım”. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Diyanet ne iş yapar? 25 Haziran 2019 | 163 Okunma Yine aynı tezgah 20 Haziran 2019 | 93 Okunma Endişeliyiz 17 Haziran 2019 | 69 Okunma Herkes kendi işini yapmalıdır 13 Haziran 2019 | 81 Okunma Nasıl güvenelim? 30 Mayıs 2019 | 39 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar