Asıl iş şimdi başlıyor

Türkiye, tarihinin en keskin virajlarından birini aldı. Vesayetleri, koalisyonları kaldırmak, bürokrasinin birikmiş sorunlarını çözmek adına önerilen hükümet sistemi teklifi, % 51.4 oy oranıyla milletten...

Türkiye, tarihinin en keskin virajlarından birini aldı. Vesayetleri, koalisyonları kaldırmak, bürokrasinin birikmiş sorunlarını çözmek adına önerilen hükümet sistemi teklifi, % 51.4 oy oranıyla milletten ‘evet’ oyu aldı. Son günlerde kamuoyu araştırmalarının abartılı rakamlarıyla beklenti yükseltilmiş olsa da, %52-55 bandı rasyonel oranlardı aslında.

15 Temmuz hain darbe girişiminin tozla duman ettiği güven krizi içinde, bölgesel ve küresel konjonktürün şartları altında, Türkiye’de 15 yıldır hep kazanan siyasi irade, yine kazandı. Gerek demokrasinin +1 kuralı, gerekse mevcut şartlar altında ortada bir başarı var ki, bu başarı çok büyük ölçüde Cumhurbaşkanı’nın başarısı. Toplum, onun şahsına duyduğu güveni bir kere daha tescil etti. Yeni bir bürokratik ve siyasi sistem kurma konusunda icazet verdi. Ama aynı zamanda siyasi iktidara bazı uyarılar yaptı. Oy oranlarının dağılımına, sapmalarına bakılarak bu uyarının gerekçeleri okunmayı bekliyor. Bu okuma, AK Parti kadrolarınca yapılacaktır.

Asıl iş şimdi başlıyor. Uyum yasalarının çıkarılması, halının altına süpürülmüş sistemik sorunların çözülerek, iyi işleyen bir sistem kurulması noktasında siyaset kurumunun önünde iki yılı aşkın bir süre var. Bu süreçte AK Parti’nin bu yeni elbiseyi, Türkiye’nin üzerine en ideal ölçülerde biçip dikmesi ve ortaya dört başı mamur bir sistem çıkarması gerekiyor ki, 2019 seçimlerinde gerek yerel yönetimlerde, gerekse hükümet seçiminde başarı elde etsin.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazma hikayeleri 19 Aralık 2017 | 238 Okunma İktidar ve kitap 06 Haziran 2017 | 316 Okunma Kirpiler birbirine yakınlaştığında 03 Haziran 2017 | 296 Okunma Hastane yerine şifahaneye gitmek 30 Mayıs 2017 | 261 Okunma Şehirler yoğun bakıma alınmalı 27 Mayıs 2017 | 249 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar