Tekfur Sarayı’ndaki muhteşem akşamüstü...

Ercan arabayı Eyüp'ün daracık sokaklarında dura kalka sürerken, nerdeyse yarım asır önceyi hatırladım.. 70'li yıllarda gelmiştim buraya, ilk ve son.

Getiren de Holly.. Amerikalı eşim.. Ben Türk gazetecisi Hıncal'a İstanbul antik güzelliklerini, gezdiren, gösteren ve anlatan bir Amerikalı genç kadındı, iyi mi?.
Hayal meyal aklımda.. Bir harabeydi sanki.. Holly ne anlattı ise o.. Gelenlere, gezenlere verecek bir broşür, kartpostal bile yoktu, görevlide..
O zaman Holly'nin anlattıkları, sonrasına benim öğrendiklerimle öykü özeti şöyle..
Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği İstanbul'daki saray kompleksinin bir parçasıydı Tekfur Sarayı. Edirnekapı surlarına yakın olduğu için fetih sırasında çok tahrip olmuştu. Osmanlı bu sarayı pek kullanmadı. 1700'lerde Osmanlı sarayının emriyle, orada İznik'ten gelen ustalar çini atölyesi kurdular.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
O. Henry’den bir hikaye... Polisler!.. 09 Ağustos 2020 | 47 Okunma Minik haberdeki “Büyük” ayrıntı!.. 08 Ağustos 2020 | 8 Okunma Olmadı Okan Hocam!. Hiç olmadı!.. 07 Ağustos 2020 | 9 Okunma Gelenekler böyle korunur, İmamoğlu Başkan!.. 06 Ağustos 2020 | 19 Okunma Bir “Halk Festivali” nasıl yok edildi? 05 Ağustos 2020 | 104 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar