Sevgiliye armağan ada!..

Bu pazar sizlere tam 26 yıllık, yani çeyrek asırlık bir yazımı sunuyorum.. 28 Ağustos 1993'te bu köşede yayınlanmış.. Özellikle günümüz gençleri okusun.. Mesela bu pazar köşesini...

Bu pazar sizlere tam 26 yıllık, yani çeyrek asırlık bir yazımı sunuyorum.. 28 Ağustos 1993'te bu köşede yayınlanmış..
Özellikle günümüz gençleri okusun..
Mesela bu pazar köşesini hazırlamak için cuma öğleden sonra gelip garaj katından bindiğim asansöre, yolda katılan ve içeri girerken, suratıma bile bakmadan gözlerini ya telefonlarına, ya asansör duvarlarına diken, geçin Allah'ın selamını almayı, ya da vermeyi, ayni binada çalıştıkları bir kurumdaş, meslektaş ve ağabeylerinden bir hafif gülümsemeyi bile esirgeyen o altı genç kız okusun..
Okusun da birisi bana anlatsın bu "İnsansızlık"larının sebebini.. Selamını almadıkları ve vermedikleri "Allah Rızası" için anlatsın!.

*** Eski İspanyol haritacıların sevgilileri, harita çizilirken "Benim için de bir ada çiz" derlermiş. İspanyol haritacısı da sevgilisi için gerçekte olmayan bir ada çizermiş. Eski İspanyol haritalarında böyle "Sevgiliye armağan adacıklar" olurmuş.
Kristof Kolomb bir deniz seferinde, haritadan anlayan bir İspanyol'a gemide suların azaldığını, haritada görülen şu adacıkta içme suyu bulunup bulunmadığını sorunca İspanyol gülümsemiş..
"Efendim, o adanın var olduğunu sanmıyorum. Onu çizen haritacı sevgilisine çizmiştir" demiş de gerçek ortaya çıkmış.
Akşit Göktürk'ün "Edebiyatta Ada" yapıtını okuduğumda çok gülmüştüm. Sevgilisinden "Haritada bir ada" isteyen İspanyol kadını da o adayı armağan eden İspanyol haritacısı da ne güzel bir şey yapmışlar.
İngiliz Kralı Edward da sevdiği kadına bir "Krallık" armağan etmiştir de nice kadını heyecandan titretmiştir. Mrs. Si...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Galata Kulesi “İstanbul’un Eyfeli” olacak!.. 13 Ağustos 2020 | 2.180 Okunma Salda Gölü “Emin” Ellerde!.. 12 Ağustos 2020 | 2.084 Okunma “Mirasımız Aşktır Bizim!..” 11 Ağustos 2020 | 2.182 Okunma O. Henry’den bir hikaye... Polisler!.. 09 Ağustos 2020 | 141 Okunma Minik haberdeki “Büyük” ayrıntı!.. 08 Ağustos 2020 | 9 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar