Kendi plastik kapağını bulmak

"İspermeçet" lafını ilk Bandırma'da duymuştum. Çocukken.. Elektrikler sık sık kesilirdi, 40'lı yıllarda. Bu yüzden her evde mum bulunurdu el altında.. Anında yakardık ve onun ışığında gazyağı lambamızı dolaptan çıkarır, yakardı...

İspermeçet bir mum çeşidinin adıydı..
Bildiğimiz, kullandığımız mumlardan daha pahalıydı. Çünkü çok daha kaliteliydi. Çok daha parlak ışık verirdi ve nerdeyse tamamı yandığı için, altına çok az sızardı. Bu yüzden doğum günü pastalarının üzerine, ispermeçet mumu konurdu, hep.
Sonra büyüdüm.. Sonra, dünyayı saran bir filmde İspermeçet'in bir balina türü olduğunu öğrendim. Mum onun yağından yapılır, adını ondan alırmış meğer..
İspermeçet Balinası..
Moby Dick'ti filmin adı.. Gregory Peck harika oynuyordu, ısırıp bacağını koparan balinanın peşine düşen Kaptan Ahap rolünde.. Filmi bir daha seyrettim. Sonra kitabını alıp okudum..
Herman Melville'in "Dünya Klasikleri" arasına giren baş yapıtını.. Çarpıldım, okurken.
Mutlak okunması gereken kitaplardan biri..
Kitap eleştirmeni Kadir Işık şöyle diyor..
"Kaptan Ahab'ın, içini kaplayan korkunç kin ve öç alma arzusuyla hem tanrıyla hem insanlarla hem de çevresiyle nasıl bağını kopardığını anlamak için okunası bir romandır.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başını Vermeyen Şehit!.. 20 Ekim 2019 | 2.426 Okunma Sahada ve masada tamam da, ekranda?. 19 Ekim 2019 | 3.810 Okunma Bu nasıl mahkeme, bu nasıl Yargıç! 18 Ekim 2019 | 2.773 Okunma Benim adayım İsmail Ünal!.. 17 Ekim 2019 | 2.453 Okunma İçişleri Bakanı’na bir mektup daha... 16 Ekim 2019 | 3.989 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar