‘Fatih Napolyon’un idbara kayışı...

Başlık biraz değil, hayli karışık.. Sizi biraz meraklandırdıysa, iyidir.. Mekteb-i Mülkiye'de en efsane hocalarımızdandı Fahir Armaoğlu.. Siyasi Tarih dersimizde efsane olacak cümleler kurardı çünkü.. ...

Başlık biraz değil, hayli karışık.. Sizi biraz meraklandırdıysa, iyidir..
Mekteb-i Mülkiye'de en efsane hocalarımızdandı Fahir Armaoğlu.. Siyasi Tarih dersimizde efsane olacak cümleler kurardı çünkü..
İşte onun sınıfında okuyan hepimizin ezbere bildiği, benim 1990'dan beri bu köşede kimbilir kaç defa, çeşitli vesilelerle kullandığım en ünlü lafından ilham aldı başlığım..
"Tilsit'te en yüksek noktasına varan Napolyon'un ikbali, Erfurt'tan itibaren bir sath-ı mail üzerinden idbara kayacaktır."
Bugünkü dile çevirisi aşağı yukarı şöyle..
"Tilsit'te en yüksek noktasına ulaşan Napolyon'un zafer günleri, Erfurt'tan itibaren bir eğik düzlem üzerinden düşüşe geçecektir." Tilsit ve Erfurt, aralarında Osmanlılar'ın da olduğu Avrupa koalisyonlarına karşı sayısız savaş veren Napolyon'un, bu savaşlar sonu yaptığı anlaşmalardan ikisi..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Örümceğin Gölgesi... 29 Ocak 2022 | 10 Okunma İstanbul’un sahibi kim?.. 28 Ocak 2022 | 819 Okunma Her yerde kar var!.. 27 Ocak 2022 | 390 Okunma Washington’un kara teslim olduğu gün!.. 26 Ocak 2022 | 677 Okunma Galatasaray’da çözüm, sabır!.. 25 Ocak 2022 | 932 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar