‘Fatih Napolyon’un idbara kayışı...

Başlık biraz değil, hayli karışık.. Sizi biraz meraklandırdıysa, iyidir.. Mekteb-i Mülkiye'de en efsane hocalarımızdandı Fahir Armaoğlu.. Siyasi Tarih dersimizde efsane olacak cümleler kurardı çünkü.. ...

Başlık biraz değil, hayli karışık.. Sizi biraz meraklandırdıysa, iyidir..
Mekteb-i Mülkiye'de en efsane hocalarımızdandı Fahir Armaoğlu.. Siyasi Tarih dersimizde efsane olacak cümleler kurardı çünkü..
İşte onun sınıfında okuyan hepimizin ezbere bildiği, benim 1990'dan beri bu köşede kimbilir kaç defa, çeşitli vesilelerle kullandığım en ünlü lafından ilham aldı başlığım..
"Tilsit'te en yüksek noktasına varan Napolyon'un ikbali, Erfurt'tan itibaren bir sath-ı mail üzerinden idbara kayacaktır."
Bugünkü dile çevirisi aşağı yukarı şöyle..
"Tilsit'te en yüksek noktasına ulaşan Napolyon'un zafer günleri, Erfurt'tan itibaren bir eğik düzlem üzerinden düşüşe geçecektir." Tilsit ve Erfurt, aralarında Osmanlılar'ın da olduğu Avrupa koalisyonlarına karşı sayısız savaş veren Napolyon'un, bu savaşlar sonu yaptığı anlaşmalardan ikisi..

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Neticeler doğru, Fatih Terim yanlış!.. 24 Eylül 2021 | 221 Okunma ‘Onuncu köy’den bir maç yazısı daha... 23 Eylül 2021 | 805 Okunma Gazetemle mutlu, umutlu sabah!.. 22 Eylül 2021 | 194 Okunma Herkes Beşiktaş’a çalıştı... Sergen hariç... 21 Eylül 2021 | 865 Okunma Cihanyandı Lütfiye Hanım’ın haneleri... 19 Eylül 2021 | 243 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar