Muharrem İnce ve Memleket Partisi alternatif olabilir mi?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı netleştikten sonra birileri tarafından ‘’acaba mı’’ sorusu sorulmaya başlandı.Muharrem İnce’nin partiyi kurduğu süreçte ciddi bir potansiyeli...

Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı netleştikten sonra birileri tarafından ‘’acaba mı’’ sorusu sorulmaya başlandı.

Muharrem İnce’nin partiyi kurduğu süreçte ciddi bir potansiyeli olduğunu ama zamanlama konusunda sorunları olduğunu da yaptığım yorumlara eklemiştim.

Muharrem İnce, cumhurbaşkanı adayı olduğu 24 Haziran 2018 seçimleri sonrası kendisine CHP’de kapıların erken kapandığını görüp o zaman harekete geçmiş olsaydı kuvvetle muhtemeldir ki İYİ Parti bu oranlarda olmazdı. Nitekim şu an yaptığımız ölçümlerde de Muharrem İnce’nin partisi Memleket Partisi’ne oy geçişinin ağırlıklı olarak İYİ Parti ve CHP’den olduğunu gözlemliyoruz.

Tüm bunlarla birlikte siyasette belli ölçüde tutarlılığın da önemli olduğunu söyleyebiliriz. Muharrem İnce’nin de tutarlı olduğu alanlar var. Mavi Vatan gibi, diğer millî konular gibi. Tutarlı olamadığı alanlar da var. Konumuz temel olarak bunlar değil, toplumda nasıl bir karşılık bulduğudur.

Muharrem İnce, gerek CHP içerisinde Kılıçdaroğlu’na karşı rekabet ettiği dönemlerde gerekse de cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde iyi bir performans sergiledi. Kazanamasa da "kazanmaya en yakın aday" olduğunu gösterdi. Tüm bu referansları ile de şu an aday oldu.

İnce, diğer adayların aksine asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli depremlerde daha çok sahada olması sebebiyle öne çıktı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Kim, hangi gerekçe ile kime oy verdi? 29 Mayıs 2023 | 1.947 Okunma Babala TV yayını ve Ümit Özdağ desteği Kılıçdaroğlu’na seçimi kazandırır mı? 27 Mayıs 2023 | 8.488 Okunma Seçmenini sandığa gitmeye ikna eden kazanır; Erdoğan’ın rakibi rehavet 22 Mayıs 2023 | 4.328 Okunma Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tur nasıl olur; Sinan Oğan’a oy verenler kime oy verir? 19 Mayıs 2023 | 3.968 Okunma Yüzyılın seçimi 14 Mayıs için senaryolar 14 Mayıs 2023 | 2.916 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar