Yeni dünya savaşının mazereti İran mı?

Amerikan Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie, dünyanın geçireceği bir sonraki savaşın bölgesel değil, bölgeler arası olacağını söylemiş ve eklemiş:

"Sadece CENTCOM veya EUCOM (Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı) veya INDO-PACOM'un (Hint- Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı) faaliyet alanında değil, birden fazla bölgesel muharip komutanlığın faaliyet alanını etkileyecek." Alarm zillerini çaldırmaya yetecek bu sözler, ABD saldırganlığının önümüzdeki yıllarda artarak devam edeceğinin de göstergesi.
CENTCOM görev bölgesine gönderilen Lincoln uçak gemisi ile 4 nükleer kapasiteli Stratofortress B-52 bombardıman uçağı ve USS Arlington amfibi çıkarma gemisi de askerî hareketliliğin artacağına işaret. Ancak McKenzie'nin sözlerinden yola çıkarak gelmekte olanın bölgeler arası bir savaş olduğunu varsayarsak, İran'ın bu savaşta sadece bir durak olacağını da varsaymak gerekir. Zira İran'a yapılan bir müdahaleye Rusya ve Çin'in nasıl tepki vereceğini anlamak için ta Güney Amerika'daki Venezuela için verdikleri tepkiye bakmak bir fikir verebilir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başarının babası çoktur ama mağlubiyet öksüzdür 25 Haziran 2019 | 3.175 Okunma Emin olduğum tek şey 24 Haziran 2019 | 8.836 Okunma Beni nasıl beğendiniz? 21 Haziran 2019 | 3.502 Okunma Mısır’dan ders almadık 19 Haziran 2019 | 1.917 Okunma Yıldırım için ‘deplasman’ zaferi 18 Haziran 2019 | 2.718 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar