Trump’ı zorlayacak tek aday

Şubat 2016'da yayınlanan, "Trump fenomeni, Amerika'yı sallıyor" başlıklı yazımla dalga geçenler olmuştu. Zira Trump'ın abartıldığını söyleyen, "budala ergen" halleriyle Amerika'yı ikna edemeyeceğini ve Hillary Clinton karşısında hiç şansı olmadığını iddia eden "Amerika uzmanlarımız" vardı.

Yazıdan iki ay sonra Trump, Cumhuriyetçilerin resmî adayı olmuş ve dokuz ay sonra da ABD Başkanı seçilmişti.
Bugün de size Türkiye'de pek konuşulmayan bir Demokrat Parti adayından, Bernie Sanders'tan bahsetmek istiyorum. Sanders, 2016'da Hillary Clinton'ı, Demokrat Parti içindeki aday yarışında zorlayan tek isimdi. Kimilerine göre, partinin yerleşik yapısı Hillary'yi seçtirmek için müdahalede bulunduğundan Bernie seçilememişti. Ki parti yapısına bakıldığında aslında bu haklı bir tezdi ama "superdelegate" meselesini burada anlatmaya hem gerek hem de yer yok.
Nasıl ki Trump, Cumhuriyetçilerin içinden gelmemişti, Sanders da aslında hiçbir zaman tipik bir Demokrat Partili olmadı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Laçin koridoruna az kaldı 28 Ekim 2020 | 309 Okunma ‘Türkiye olmazsa olmazımız’ 26 Ekim 2020 | 3.150 Okunma Avrupa’nın ‘yeni Yahudileri’ 23 Ekim 2020 | 252 Okunma İYİ Parti’de FETÖ’cü çıkmazsa... 21 Ekim 2020 | 647 Okunma Engin Yıldırım istifa etmezse... 20 Ekim 2020 | 647 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar