Şuşa’dan dünyaya verilen ince mesaj

"Erdoğan siyasası, incelikle örülmüş bir şablonu takip etmeyi sürdürüyor" diye bitirmiştik dün; haksız mıyım?.

Üç yıl önceydi. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'nün Kafkas İslam Ordusu eliyle kurtuluşunun 100. yıldönümü kutlamalarını izlemek üzere Başkan Erdoğan ve Aliyev bir araya gelmişti. Askeri geçit törenini izlerken bir yandan da "İki ordu ne zaman bir araya gelip Karabağ'ı özgürleştirir" sorusuna sanki uzak bir hülya imiş gibi yaklaşıyorduk.

Üç yıl sonra, 30 yıllık esaret sadece bir ayda iki devletin işbirliğiyle sona erdirildi. Mücadele sürerken röportaj yaptığım Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, bir sonraki görüşmenin zaferden sonra olacağını, çünkü çok yaklaştıklarını belirtmişti. Gerçekten dediği oldu ve iki Başkan, zaferi taçlandırmak üzere Şuşa'da buluştu.


Hacıyev, bugün açıklanan Şuşa Beyannamesi ile yeni bir dönemin açıldığını ve bugünün de tarihe öyle geçeceğini belirtti.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
CHP’nin mülteci politikası hangisi? 30 Temmuz 2021 | 2.217 Okunma Kıbrıs’ın fondaşları ve beton 28 Temmuz 2021 | 348 Okunma Fondaşın darbe heyecanı 27 Temmuz 2021 | 740 Okunma Amerika’dan dolar değil yasa alalım 26 Temmuz 2021 | 1.788 Okunma Ömer Halisdemir’i de mi protesto edecektiniz? 19 Temmuz 2021 | 4.558 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar