Sömürgeci babandır

Hani bugün, Amerika kıtasının esas sahiplerine "Kızılderili" diyoruz ya, Amerikalılar onlara hâlâ "Indian", yani "Hindistanlı" der. "Ne alaka?" dediğinizi duyar gibiyim.

Şöyle, Kolombus kıtaya ilk ayak bastığında, geldikleri yerin Hindistan olduğunu sanmıştı. Bu yüzden gördükleri yerlilere de "Hindistanlı" demişlerdi. Elbette rotayı bayağı şaştıklarını ve nerde olduklarını sonradan anladılar ama o hatayı 'hakikat' yaptılar ve bugün hâlâ Kızılderililere, Hindistanlı diyorlar.

Sömürgecilik ne diye sorsalar, işte bu derim. Hem toprağını işgal edeceksin. Hem kim olduklarına dair hata yapacaksın. Sonra da o hatayı düzeltmek yerine, esas söylem haline getirecek ve bin yıllardır var olan bir topluluğun adını kendin koyacaksın.
Fransa da çok farklı değildi gerçi. Birkaç örnek vereyim. 1958'de Gine, bağımsızlık ilan eder. Bunun üzerine Fransız askerleri, ülkedeki okulları ve hastaneleri kullanılamayacak şekilde tahrip eder.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Koronavirüs zamanında iman 08 Nisan 2020 | 2.465 Okunma Medeniyet dediğin tek maskesi kalmış canavar... 07 Nisan 2020 | 2.700 Okunma Muasır medeniyetler, seviyemizin altında kalınca... 03 Nisan 2020 | 3.378 Okunma Muasır medeniyetler, seviyemizin altında kalınca... 03 Nisan 2020 | 288 Okunma Organize bir kötülük var ama... 01 Nisan 2020 | 4.405 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar