Mısır’dan ders almadık

Mısır tarihinin ilk kez demokratik seçimlerle başa gelmiş Cumhurbaşkanı Mursi, darbecilerce yargılanırken vefat etti. Mısır'da Sisi'yi başa getiren darbeye giden süreçte, Türkiye'de de Gezi ayaklanması gerçekleşmişti...

Tahrir'de darbecileri göreve çağıranlarla Gezi'dekiler arasında bağlantı kurulmuş ve darbe gerçekleştiğinde birçok yazar Başbakan olan Erdoğan'a parmak sallayarak "Mısır'dan çıkarılacak dersler" konulu utanç sayfaları yazmıştı.
Darbe sonrası anayasa askıya alındı. Protesto edenlerin üzerine ateş açıldı ve binlerce insan öldürüldü. Sisi, rakibi olmayan seçimlerde birinci geldi. Binlerce kişi hapse atıldı. Onlarca siyasi idam gerçekleşti. Mursi'nin vefatı, maalesef bu olaylar silsilesinin 'doğal' bir parçası. Yargılama boyunca sadece sağlık bakımından değil, aile ve avukatlarıyla görüşmesinden de mahrum bırakılan Mursi'nin aile kabristanına gömülme hakkı da reddedildi.
Tüm bu fütursuz vahşete rağmen Mursi'nin anti-demokratik olduğu için devrildiğini savunanlar var. O yüzden arşivimden şu tarihi hatırlatmayı paylaşmayı borç bilirim:
Devrimden sonra ilk parlamento seçimleri yapıldı. Hürriyet ve Adalet Partisi yüzde 47 oy alarak birinci parti oldu.


YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
AB, Yunanistan ve Doğu Akdeniz 23 Temmuz 2019 | 2.531 Okunma Keşke ‘güvenli ev’inde kalsaydı... 22 Temmuz 2019 | 7.694 Okunma Çin nasıl devleşti? 03 Temmuz 2019 | 2.592 Okunma Güzel çelişkiler ülkesine veda 02 Temmuz 2019 | 2.941 Okunma Yalnızlar ülkesinden bildiriyorum 01 Temmuz 2019 | 3.682 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar