Mahkûm değil, rehine!

İsrail, rehine değişiminde Hamas'la masaya oturmak zorunda kaldı. Ancak bir kısım medyada, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin rehine olarak değil, mahkûm olarak adlandırıldığını gördüm. İtirazım...

İsrail, rehine değişiminde Hamas'la masaya oturmak zorunda kaldı. Ancak bir kısım medyada, İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin rehine olarak değil, mahkûm olarak adlandırıldığını gördüm. İtirazım var, anlatayım:
"Mahkûm", yasal süreci takip edilen, normal bir hukuk mahkemesinde yargılanan ve hapis cezası verilen kişiyi ifade eder. Filistinliler, İsrail askerleri tarafından keyfi biçimde gözaltına alınır ama ortada bir tutuklama emri yoktur, telefon görüşmesi hakkı yoktur, avukatla temsil hakkı yoktur.
Ayrıca Filistinliler, avukat olmadan sorgulanıp işkenceye varan yaygın ihlallere uğrarlar. Filistinli çocuklar ise özel olarak tasarlanmış "askeri çocuk mahkemeleri"nde yargılanır. Her yıl 500 ile 700 arasında Filistinli çocuk bu mahkemelerde yargılanıyor. Yaklaşık 800 çocuk tutuklunun yeminli ifadeleri, yüzde 86'sının tutuklanma nedeni konusunda bilgilendirilmediğini gösteriyor.
Aynı araştırmaya göre bu çocukların % 80'i soyularak aranmış, % 42'sine yeterli yiyecek ve su verilmemiş, % 31'inin...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aaron için taziye 01 Mart 2024 | 96 Okunma 28 Şubat’ı unutmak 28 Şubat 2024 | 156 Okunma ‘Kaderi oyuna getirmek’ 27 Şubat 2024 | 164 Okunma Kalorifer peteği Vileda sapı hazımsızlık ilacı 26 Şubat 2024 | 305 Okunma Kandil, CHP’ye kayyum atadı 23 Şubat 2024 | 271 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar