“Bizim yüreklerimizi yakmak için parti kurmuşlar”

Hacire Ana'nın bir oğlu PKK tarafından infaz edilmişti. Gayret etti, "analık inadı"yla geri adım atmadı ve PKK'nın kaçırdığı diğer oğluna dört gün içinde kavuştu.

Bu hikâyenin sonu gibi görünse de aslında her şey yeni başlıyordu. Yıllar önce yazmıştım; devletin PKK ile güvenlik eksenindeki mücadelesi ne kadar gerekliyse, halkın da sesini yükseltmesi o kadar elzemdir.
İşte bu yüzden Hacire Ana'dan cesaret alarak teker teker HDP'nin Diyarbekir'deki Genel Merkezi önünde toplanan annelerin direnişi bir dönüm noktasıdır.
Üç yıldır kanserle mücadele eden Ayşegül Biçer, "Fakirlikle büyüttüğümüz oğlumuzu bizden neden aldılar? Ben sonuna kadar burda oturacağım, mücadelemi sürdüreceğim" dedi. On bir aydır oğlu Mustafa ile görüşemeyen acılı annenin "Bizim yüreklerimizi yakmak için parti kurmuşlar" sözü, HDP'yi en iyi tanımlayan cümle olarak kayıtlara geçti.
Oğlu zorla PKK tarafından kaçırılan Diyarbekir analarından Emine Kaya ise şöyle diyordu:

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Suriye ne zaman çözülür? 20 Eylül 2019 | 2.640 Okunma Akıl vermeyin, çocuklarını verin! 17 Eylül 2019 | 2.916 Okunma Adalet duygusu yok ediliyor 16 Eylül 2019 | 3.674 Okunma Trump’ın uzun oyunu 13 Eylül 2019 | 113 Okunma Her şey çok zamlı olacak 11 Eylül 2019 | 4.760 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar