Afrika’da ne işimiz var?

Fransa'nın en etkili gazetesi Le Monde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika seferi hakkında bir analiz haber yayınladı. "Erdoğan, Afrika'da etkisini genişletme arayışında" başlıklı haberde, Türkiye'nin Afrika'da hem...

Fransa'nın en etkili gazetesi Le Monde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika seferi hakkında bir analiz haber yayınladı.
"Erdoğan, Afrika'da etkisini genişletme arayışında" başlıklı haberde, Türkiye'nin Afrika'da hem ticari hem de güvenlik ve savunma alanında nüfuzunu genişlettiğine dikkat çekildi.
Türkiye'nin bazı Afrika ülkelerine İHA satışı için anlaşmalar imzalayabileceğinin de belirtildiği makalede, petrol, enerji, madencilik alanlarında da anlaşmaların söz konusu olduğu aktarıldı. Ki Angola'da tüm bu başlıklarda ve daha fazlasında anlaşmalar imzalandı.
Erdoğan'ın Afrika'daki "fetih stratejisi"nin Somali ile başladığı, Türkiye'nin bu ülkede askeri bir üsse sahip olduğu, Sahel bölgesinde etkin olan bu üssün Fransa açısından "kaygı unsuru" haline geldiği belirtilen makalede, Paris'in, "Ankara'nın bölgede hâkim olmaya çalıştığını ve Fransa'nın imajını bozduğunu" düşündüğü de yer aldı.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
“Erdoğan gitmeli” ekonomisi 06 Aralık 2021 | 532 Okunma ‘Masum’ askeri öğrenciler! 03 Aralık 2021 | 876 Okunma Babacan bunu da açıklasın 01 Aralık 2021 | 1.914 Okunma Müflis müdür konuşuyor 30 Kasım 2021 | 789 Okunma Gayrimilli mi demiştiniz? 29 Kasım 2021 | 277 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar