AB, Yunanistan ve Doğu Akdeniz

Yunanistan'ın 7 Temmuz'da seçilen Başbakanı Miçotakis, Meclis'teki hükümet programı konuşmasında, kendisini arayıp tebrik eden ilk lider olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şöyle seslendi:

"Cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum... Bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz.
Gereksiz gerginlikler ve silahlanma yarışı iki ülkeyi de değerli kaynaklarından mahrum ediyor. Bunlar ülkelerimizin yararına kullanılabilir."
Savaş karşıtı olması gereken eski Yunan Başbakanı, 'radikal solcu' Çipras'ın savaşkan üslubundan sonra, 'muhafazakâr' Miçotakis'in bu çıkışı önemliydi.
Dahası, daha önce hidrokarbon kaynaklarının yönetimi konusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ortak teklifini reddeden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ise katıldığı panelde şöyle dedi:
"Türkiye ile işbirliği tüm tarafların faydasına olur. Bölgedeki tansiyon düşürülmeli. Türkiye'ye işbirliği mesajı gönderiyoruz." Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise başka bir panelde yaptığı konuşmada, Türkiye ile deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusunda müzakereye açık olduklarını ve Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de katkı sağlayan tarafta görmek istediklerini şöyle dile getirdi:
"Türkiye'yi bir rakip değil ortak olarak görmek isteriz. Bu açıkça herkesin arzusu."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
İmamoğlu, sizin çalışanınız olsaydı? 19 Ağustos 2019 | 3.492 Okunma Hizmet karşıtı siyaset 16 Ağustos 2019 | 4.311 Okunma Patlamış mısır da yiyin Cem Bey... 09 Ağustos 2019 | 4.323 Okunma Kaz Dağları diye yazılır... 07 Ağustos 2019 | 5.906 Okunma Şafağı beklerken, cephedeki çadırda, teyakkuzda 06 Ağustos 2019 | 2.462 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar