AB, Yunanistan ve Doğu Akdeniz

Yunanistan'ın 7 Temmuz'da seçilen Başbakanı Miçotakis, Meclis'teki hükümet programı konuşmasında, kendisini arayıp tebrik eden ilk lider olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a şöyle seslendi:

"Cesur adımlar atacağımız ortak bir yaklaşım için Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunuyorum... Bu coğrafyada birlikte yaşıyoruz.
Gereksiz gerginlikler ve silahlanma yarışı iki ülkeyi de değerli kaynaklarından mahrum ediyor. Bunlar ülkelerimizin yararına kullanılabilir."
Savaş karşıtı olması gereken eski Yunan Başbakanı, 'radikal solcu' Çipras'ın savaşkan üslubundan sonra, 'muhafazakâr' Miçotakis'in bu çıkışı önemliydi.
Dahası, daha önce hidrokarbon kaynaklarının yönetimi konusunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ortak teklifini reddeden Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Dışişleri Bakanı Nikos Hristodoulidis ise katıldığı panelde şöyle dedi:
"Türkiye ile işbirliği tüm tarafların faydasına olur. Bölgedeki tansiyon düşürülmeli. Türkiye'ye işbirliği mesajı gönderiyoruz." Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise başka bir panelde yaptığı konuşmada, Türkiye ile deniz yetki alanlarının belirlenmesi konusunda müzakereye açık olduklarını ve Türkiye'yi Doğu Akdeniz'de katkı sağlayan tarafta görmek istediklerini şöyle dile getirdi:
"Türkiye'yi bir rakip değil ortak olarak görmek isteriz. Bu açıkça herkesin arzusu."

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Libya’ya asker gönderecek miyiz? 11 Aralık 2019 | 2.945 Okunma AK Parti seçmeninin farkı 10 Aralık 2019 | 2.858 Okunma Şehir’e daha fazla kötülük yapmayın 09 Aralık 2019 | 3.992 Okunma NATO’nun caydırıcılığı 06 Aralık 2019 | 2.251 Okunma Türkiye-Fransa gerginliği, NATO zirvesine damga vuracak 04 Aralık 2019 | 2.581 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar