Xi Jinping: Diyalektik materyalizm, Çin komünistlerinin dünya görüşü ve yöntembilimidir

Arkadaşımız Cem Kızılçeç’in gönderdiği bu yazıda Mao Zedung, Deng Xiaoping, Jiang Zemin, Hu Cintao ve Xi Jinping’in devamlılığı görülüyor. Bu konuşma, 18. Merkez Komitesi Siyasi...

Arkadaşımız Cem Kızılçeç’in gönderdiği bu yazıda Mao Zedung, Deng Xiaoping, Jiang Zemin, Hu Cintao ve Xi Jinping’in devamlılığı görülüyor. Bu konuşma, 18. Merkez Komitesi Siyasi Bürosu'nun kendi içinde yaptığı 21. Kolektif Araştırma ve İnceleme Toplantısı'nda yapılmıştır. Ara başlıklar tarafımızdan atılmıştır. Xi Jinping’in 'Diyalektik Materyalizm Üzerine Konuşması (Ocak 2019)' şöyle:

'DİYALEKTİK MATERYALİZM, ÇİN KOMÜNİSTLERİNİN DÜNYA GÖRÜŞÜDÜR'

“Diyalektik materyalizm, Çin komünistlerinin dünya görüşü ve yöntembilimidir. Mao Zedung, bir keresinde; Marksizm’in farklı öğrenim dallarından meydana geldiğini, ancak bunlar arasında temel olanın Marksist felsefe olduğunu söylemişti.

Hem devrimci savaş yıllarında kaleme aldığı ‘Basmakalıp Parti Yazılarına Karşı Çıkalım’, ‘Pratik Üzerine ve Çelişki Üzerine’ gibi çalışmalarında hem de daha sonra sosyalist inşa döneminde kaleme aldığı ‘On Temel İlişki Üzerine’ ve ‘Halk İçindeki Çelişkilerin Doğru Olarak Ele Alınması Üzerine’ gibi çalışmalarında; Mao Zedung, zekice bir şekilde diyalektik materyalizm dünya görüşünü ve yöntembilimini uygulamış, Çin’in kendine özgü niteliklerini Marksist felsefeye uyarlamış ve diyalektik materyalizmi kavramada ve uygulamada Partimiz için parlak bir örnek oluşturmuştur.

HİSSEDEREK İLERLEMEK

"Deng Xiaoping, diyalektik materyalizmi uygulayarak pratik sorunları çözme konusunda son derecede ustaydı. Sosyalizmin ilk başlangıç aşamasının temel sorunlarını kavramamız ve ekonomik kalkınmayı ana görevimiz olarak ele almamız gerektiğini vurguladı. Ona göre; sürekli olarak bir yandan denemeyanılma yöntemine bağlı kalarak, diğer yandan ‘Üç Yararlı’ ölçütlerine bağlı kalarak çalışmamızı mükemmelleştirmeliydik. (Yaptığımız herhangi bir reformun, “sosyalist bir toplumda üretim güçlerinin gelişimine, sosyalist ülkenin (devletin) kapsamlı genel gücünün yükselmesine, halkın yaşam standartlarının yükselmesine” yararlı olup olmadığına bakmalıydık).

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoktan var edilen ilk şehir! 14 Ekim 2019 | 289 Okunma Selim sen bitmişsin! 11 Ekim 2019 | 229 Okunma Kumpasçılar sizin yatacak yeriniz yok! 04 Ekim 2019 | 67 Okunma 'Devrim' 50 yaşında 01 Ekim 2019 | 241 Okunma Hakan Aygün yargıdan tokat yedi! 30 Eylül 2019 | 148 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar