İttihad-ı Osmani nasıl kuruldu?

21 Mayıs 1889: İttihad-ı Osmani kuruldu. Daha sonra derneğin ismi İttihat ve Terakki Cemiyeti oldu. 23 Temmuz 1908 Devrimi’nden sonra da fırka (parti) olacaktı.NASIL KURULDU? İttihad-ı Osmani’nin nasıl kurulduğunu...

21 Mayıs 1889: İttihad-ı Osmani kuruldu. Daha sonra derneğin ismi İttihat ve Terakki Cemiyeti oldu. 23 Temmuz 1908 Devrimi’nden sonra da fırka (parti) olacaktı.
NASIL KURULDU?
İttihad-ı Osmani’nin nasıl kurulduğunu anlatalım.
4 Haziran 1889’da İstanbul’da Sarayburnu’nda Demirkapı’da olan Mektebi Tıbbiye-i Şahane’de kurulan bir örgüt, gelecekte Türkiye’nin geleceğini değiştirecekti: “İttihad-ı Osmani.”
Abdülhamit dönemindeki gizli örgütlenmelerin beşiği Tıbbiye-i Şahane (Askeri Tıbbiye ) olmuştur. İttihad-ı Osmani burada oluşturulan ilk örgüttür. Bu örgüt İtalyan devrimci Carbonari örgütünden esinlenmiş ve hücreler halinde örgütlenmiştir. Carbonari’deki gibi gizlilik gereği her üyeye bir numara verilmiştir. Bir numaralı üye İbrahim Temo’dur.
Cemiyetin kurucuları Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’nin ilk sınıfında okumaktadırlar. Toplantılarını genellikle tıbbiyede yapmaktadırlar. Tıbbiye dışındaki ilk toplantısını ise Edirnekapı dışında bulunan bir kahvehanede Haziran 1899’da yapmıştır.
Bu toplantıya 12 üye katılmıştır. Prof. Dr. Şükrü Hanioğlu, buradaki toplantıya İbrahim Temo, İshak Sükutî, Abdullah Cevdet, Çerkez Mehmet Reşid, Asaf Derviş, Hersekli Ali Rüştü, Giritli Muharrem, Hikmet Emin, Ali Şefik ve adı tespit olunamayan bir kişimin katıldığını belirtmektedir.
İttihadı Osmani, Askeri Tıbbiye Mektebi öğrencilerinden İbrahim Temo, Harputlu Abdullah Cevdet, Kafkasyalı Mehmed Reşid, Bakülü Hüseyinzade Ali ve Diyarbakırlı İshak Sükuti tarafından 1308 (1889)  tarihinde kurulmuştu.
Cemiyeti kurma kararının, Demirkapı'daki eski Tıbbiye Mektebi odunluklarında yapılan bir toplantı sırasında verildiği yazılır. Cemiyetin kitabet (katiplik) görevini...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
'Şehir Hastaneleri' denilen canavar 10 Haziran 2019 | 20 Okunma İttihat ve Terakki’yi neden Tıbbiyeli gençler kurdu? 07 Haziran 2019 | 8 Okunma Çin- Rusya ilişkilerinde yeni bir adım: Hegemonyacılığa karşı ortak çabaya vurgu! 07 Haziran 2019 | 62 Okunma Emre, Fener’i böldü! 05 Haziran 2019 | 5 Okunma O büyük ozanı kaybedeli 56 yıl oldu 03 Haziran 2019 | 52 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar