Çin’in ‘Ticaret Savaşı’na bakışı

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi, "Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakerelerinde Çin'in Duruşu" başlıklı bir “beyaz kitap” yayımladı.Çin Halk Cumhuriyeti’nin ABD’nin ticari yaptırımlarına...

Çin Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi, "Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakerelerinde Çin'in Duruşu" başlıklı bir “beyaz kitap” yayımladı.

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ABD’nin ticari yaptırımlarına karşı çıkardığı Beyaz Kitap, Türkiye’de Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan Modern İpek Yolu dergisi tarafından Türkçe tam metin yayımlandı.

Kitabın önsözünde, “Kalkınma aşamaları ve ekonomik sistemler arasındaki farklara bakılacak olursa bu iki ülke kaçınılmaz bir şekilde ticari ilişkilerinde farklılıklar ve sürtüşme yaşayacaktır… Yeni ABD yönetimi 2017 yılında göreve başladığından beri ek gümrük vergileri koymak ve başka tedbirler almakla tehdit etmiş ve bunun yanı sıra sıklıkla büyük ticari ortaklarıyla ticari ve ekonomik sürtüşmeler çıkarmıştır. Mart 2018’den beri ABD tarafından tek taraflı olarak başlatılan ekonomik ve ticari sürtüşmelere cevaben, Çin’in, ülkenin ve halkının menfaatlerini savunmak adına kesin önlemler alması gerekmiştir” denildi.

'ÖNCE AMERİKA' DİYEN…

Beyaz Kitap’ta şöyle deniliyor:

“ABD'nin kışkırttığı ekonomik ve ticari sürtüşme hem iki ülkenin hem de tüm dünyanın çıkarlarına zarar veriyor.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yoktan var edilen ilk şehir! 14 Ekim 2019 | 289 Okunma Selim sen bitmişsin! 11 Ekim 2019 | 229 Okunma Kumpasçılar sizin yatacak yeriniz yok! 04 Ekim 2019 | 67 Okunma 'Devrim' 50 yaşında 01 Ekim 2019 | 241 Okunma Hakan Aygün yargıdan tokat yedi! 30 Eylül 2019 | 148 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar