ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Meclis tutanaklarında FETÖ’cü Basri Aktepe Onun adı 'Kozmik Basri'

Hikmet Çiçek Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) kurucuları arasında yer alan ve MİT’e bağlı Elektronik ve Teknik İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaparken 'FETÖ' üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Basri Aktepe, geçen çarşamba günü sessiz sedasız tahliye edildi .

Hikmet Çiçek
Hikmet Çiçek Aydınlık Gazetesi
16 Kasım 2018 | 6.5 K

Hikmet Çiçek
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) kurucuları arasında yer alan ve MİT’e bağlı Elektronik ve Teknik İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yaparken 'FETÖ' üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edilen Basri Aktepe, geçen çarşamba günü sessiz sedasız tahliye edildi.
FETÖ üyesi olarak Aktepe’nin adı ilk kez, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün 1999’da hazırladığı “Fethullah Gülen ve Işık Tarikatı” raporunda geçmişti. 1999’da raporun yazıldığı sırada patlayan Telekulak skandalı nedeniyle raporun yazımında görev alan Ankara Emniyet Müdürü Cevdat Saral ve ekibi görevden alınırken, raporun hedefindeki Aktepe yükselmişti. Dönemin Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu üzerinden Yargıtay’ın telefonlarının dinlenmesi üzerine hakim Hayri Keskin’in TİB’de yapacağı aramalar, TİB yöneticisi Basri Aktepe tarafından engellenmişti.  CHP’Yİ DİNLEYEN EKİP
Aktepe, 23 Temmuz 2006’da kurulan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, o sıralarda bir ameliyat geçiren Aktepe’yi hastanede ziyaret etmişti.
CHP’nin önceki genel başkanı Deniz Baykal, 3 Haziran 2008 tarihli Meclis grup toplantısında, FETÖ’nün başında Aktepe’nin olduğu bir ekiple kendisini ve partisini yasadışı dinlediğini söylemişti.
Aktepe, FETÖ) üyesi olmak ve 15 Temmuz darbe girişimine karışmak suçlamasıyla 7 Eylül 2016 günü tutuklanmıştı.
14 Kasım 2018 akşamı TBMM’de gündem dışı bir konuşma yapan İyi Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Basri Aktepe hakkında...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER