ÇOK OKUNAN YAZARLAR

'Hayalet' hâlâ dolaşıyor!

İki Alman devrimcisinin, üyeleri olduğu "Komünistler Birliği”nin programı olan “Manifesto”yu kaleme almalarından bu yana 170 yıl geçmiş .

Hikmet Çiçek
Hikmet Çiçek Aydınlık Gazetesi
22 Şubat 2018 | 50

İki Alman devrimcisinin, üyeleri olduğu "Komünistler Birliği”nin programı olan “Manifesto”yu kaleme almalarından bu yana 170 yıl geçmiş. 21 Şubat 1848’de yayımlanan, 23 sayfadan oluşan bir metinden söz ediyoruz.

“Avrupa’da bir hayalet dolaşıyor- Komünizm hayaleti. Avrupa'nın tüm eski güçleri bu hayalete karşı kutsal bir sürgün avı için ittifak halindeler, Papa ile Çar, Metternich ile Guizot, Fransız radikalleri ile Alman polisleri” diye başlayan o muazzam metinden.

“Komünistler, görüş ve niyetlerini gizlemeyi reddederler. Amaçlarına ancak bugüne kadarki tüm toplumsal düzenin zorla yıkılmasıyla ulaşabileceklerini açıkça bildirirler. Varsın egemen sınıflar bir komünist devrim ürküntüsüyle tir tir titresinler. Proleterlerin, zincirlerinden başka kaybedecek şeyleri yok. Kazanacakları bir dünya var.

Bütün ülkelerin işçileri, birleşin!” diye biten, dünyada en çok okunan 23 sayfalık bir kitap, kitap bile değil, bir broşür.

"Bu küçük kitapçığın ağırlığı pek çok cilde denktir. Bugüne dek uygar dünyada örgütlü ve mücadeleci proletaryanın tümüne hayat ve hareket veren onun ruhudur" der, Büyük Ekim Devrimi’nin önderi Lenin.

BİLİMSEL SOSYALİZM GELİYOR

Devamını Oku