Tarikat pansiyonları...

Tarihe not düºmek için - 23 Kuşadası, Manisa, Fethiye yörelerindeki “tarikat kampları”nı Cumhuriyet muhabirleri ortaya çıkarınca yobazlar birden ayağa kalktılar. Cumhuriyet’e, “Cumhuriyetle yaşıt...

Tarihe not düºmek için - 23 Kuşadası, Manisa, Fethiye yörelerindeki “tarikat kampları”Cumhuriyet muhabirleri ortaya çıkarınca yobazlar birden ayağa kalktılar. Cumhuriyet’e, “Cumhuriyetle yaşıt 70 yıllık gazete” suçlamasıyla gerçek yüzlerini saklamaya, eskisi gibi örtmeye çalıştılar.
Bu kişiler köşelerinde, özel TV kanallarında sık sık neler söylüyorlardı?
Şöyle:
“Şeriat düzenine dayalı İslam devleti...”
Bu kişilerin uzaktan yakından “demokrasi” ile ilişkileri yoktu. Zaten bunu da açık seçik her yerde söylüyorlardı. Kurulu düzeni yıkıp yerine “ümmetçi bir toplum” yaratmak istiyorlardı.
Gazetelerin kimi dönek Marksist köşe yazarları da bu kişilere “çanak tutuyor”; demokrasi, düşünce özgürlüğü ve çokseslilik adı altında onları sarıp sarmalıyorlardı.
Türkiye’de izinsiz olarak eğitim yapan “yatılı Kuran kursları”, 12 Eylül 1980 sonrası “Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneği Pansiyonu” adı altında çalışmaya başladı. Yaşları 7-15 arasındaki çocuklar tarikat yöneticilerince örgütlü bir biçimde yurdun dört köşesinden toplanıp pansiyonlara yerleştiriliyordu.
Burada tek amaç vardı, o da şuydu:
“Yoksul ailelerin çocukları toplanacak ve onlar eğitilecek...”
Tarikatların öğrenci yurtlarında yatan bu öğrenciler (kız ve erkek öğrencilerin pansiyonları ayrı ayrıydı) gündüzleri okula gidiyor, akşamları ise pansiyonlarda tarikat eğitimi görüyorlardı.
1983 yılından sonra

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Aşklar ve sevinçler... 09 Eylül 2018 | 2.464 Okunma Hoşça kal hüzün... 06 Eylül 2018 | 463 Okunma Bir garip yolcu... 04 Eylül 2018 | 2.309 Okunma Sevda düşleri... 02 Eylül 2018 | 2.401 Okunma Uçarı kaçarı... 01 Eylül 2018 | 84 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar