ÇOK OKUNAN YAZARLAR

Herkes özgür olmadıkça…

Bize bağımsız bir vatan armağan eden başta Atatürk ve Kuvayı Milliyeciler, bağımsızlık savaşının başında şu sözcükleri dillerinden düşürmemişlerdir: “Tam bağımsızlık ve kayıtsız şartsız egemenlik…” Önlerinde iki seçenek vardır: “Bağımsızlık ve ölüm .

Hikmet Çetinkaya
Hikmet Çetinkaya Cumhuriyet Gazetesi
14 Kasım 2017 | 58

Bize bağımsız bir vatan armağan eden başta Atatürk ve Kuvayı Milliyeciler, bağımsızlık savaşının başında şu sözcükleri dillerinden düşürmemişlerdir:
“Tam bağımsızlık ve kayıtsız şartsız egemenlik…”
Önlerinde iki seçenek vardır: “Bağımsızlık ve ölüm.”
Ya özgür yaşayacaklar ya da yok olacaklardır.
Üçüncü seçenek olan tutsaklığı akıllarından bile geçirmemişlerdir.
Amaçları, yalnız düşmandan kurtarmak değil, dış ve iç sömürüyü de ortadan kaldırmaktır.
Ulusal sınırlar içinde özgür ve uygar bir toplum yaratmaktır.
Bu nedenle “bizi yutmak isteyen emperyalizme ve bizi yok etmek isteyen kapitalizme” olanca güçleriyle karşı çıkmışlardır.
Türk ulusu Mustafa Kemal’in önderliğinde özgürlük ve uygarlık için Batı emperyalizmiyle dövüşmek zorunda kalmıştır.
Savaş yılları içinde Mustafa Kemal, “emperyalizmi, kapitalizmi en büyük düşman olarak” nitelemiş, parasal, yargısal ve askersel kapitülasyonlardan kurtulmayı amaçlamıştı.
Bu topraklar üzerinde tam bağımsız bir Türkiye yaratmaya çalışmış, sonunda başarıya ulaşmıştır. Bu nedenledir ki tüm dünyada bağımsızlık savaşlarının ilk lideri sayılmıştır. Bilindiği gibi 1923 devrimcilerinin Osmanlı borçlarını ödeyecek güçleri ve olanakları yoktu. Bankaları yoktu, ekonomileri yoktu, paraları yoktu. Bir yandan saltanat yönetimi, öte yandan uzun yıllar süren savaş, ulusun tüm mal varlığını alıp götürmüş, silip süpürmüştü. Sadece onurlu bir devlet yönetme anlayışı vardı. O da yetip...

Devamını Oku
Diğer Yazıları
DAHA FAZLA SONUÇ GÖSTER