İslâmî finans ve Katılım Bankaları Kanunu

Ortak üretim, yatırım ve ticaret ağırlıklı olmak ve faizin hiçbir şekline ve miktarına yer ve yol vermemek şartıyla çalışan İslâmî finans kuruluşlarına ve bu meyanda aynı mahiyette ve...

Ortak üretim, yatırım ve ticaret ağırlıklı olmak ve faizin hiçbir şekline ve miktarına yer ve yol vermemek şartıyla çalışan İslâmî finans kuruluşlarına ve bu meyanda aynı mahiyette ve nitelikte katılım bankalarına Müslümanların ihtiyacı tartışılamaz.

Uzun zamandan beri faaliyet içinde olan önceki adı Özel Finans Kurumları, sonraki adı Katılım Bankaları olan kurumlar, önemli bir boşluğu doldurmak üzere düşünülmüştür ve mevcut şartların elverdiği ölçüde bu işlevi yerine getirmeye çalışmaktadır.

“1983 yılında ülkemizdeki ilk Özel Finans Kurumları hayata geçti. 2005 yılında gerçekleştirilen mevzuat değişikliği ile Özel Finans Kurumları, Katılım Bankası adını aldı. Katılım Bankaları; faaliyetlerini yine aynı tarihten itibaren Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu denetiminde sürdürmektedir”.

Başta iyi...

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Muhtaç var olduğu sürece fazlada hakkımız yoktur 14 Ağustos 2022 | 284 Okunma İnsan haddini bilmeli 07 Ağustos 2022 | 398 Okunma -Cinsiyet -Dünyada mutluluk 31 Temmuz 2022 | 851 Okunma Aidat, kesinti, miras, inşaat sözleşmesi… 24 Temmuz 2022 | 473 Okunma Bir sûfî âlim ile bir vehhâbî hocanın tartışması (3) 17 Temmuz 2022 | 1.501 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar