Çeşitli sorulara cevaplar

Hocam elektrik, su faturalarından ya da yıllık yapılan araç muayenesinin tarihini geçirdiğimizde faturalar için alınan ‘’gecikme zammı’’ faiz midir?

GECİKTİRME ZAMMI

Soru

Hocam elektrik, su faturalarından ya da yıllık yapılan araç muayenesinin tarihini geçirdiğimizde faturalar için alınan ‘’gecikme zammı’’ faiz midir?

Cevap

Borç, devlete ait ise ve gecikme cezası alınıyorsa bu faiz değil, cezadır, devletin bu hakkı vardır. Enflasyonu aşan gecikme zammını devlet de alamaz.

Özel sektöre ait borçlarda gecikme zammı ancak enflasyonun eksilttiği kadar olabilir, daha fazla alınırsa faiz olur. Özel sektör ceza koyamaz ve alamaz. Cezaî şart vardır ama bu, borcun gecikmesi ile ilgili değildir.

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Bir kayıp bir dergi 21 Şubat 2021 | 463 Okunma Doğuştan özürlü olana haksızlık mı yapılmıştır? 14 Şubat 2021 | 841 Okunma 28 Şubat mağdurları ve bazı sorular 07 Şubat 2021 | 532 Okunma İhtida, irtidat ve para 31 Ocak 2021 | 289 Okunma Çeşitli sorulara cevaplar 24 Ocak 2021 | 593 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar