Türksoy ve Kültürel diplomasi

Günümüzde uluslararası ilişkilerin vazgeçilmez bir parçası haline gelen kültürel diplomasi, hem toplumlar arası iletişimin vasıtası hem de sosyal dönüşümlerin tetikleyici...

Günümüzde uluslararası ilişkilerin vazgeçilmez bir parçası haline gelen kültürel diplomasi, hem toplumlar arası iletişimin vasıtası hem de sosyal dönüşümlerin tetikleyici unsurlarındandır.

Ülkeler için daha çok "yumuşak güç" olarak nitelendirilen kültürel diplomasinin sağlanabilmesi içinse öncelikle çok gelişmiş bir kültürel birikime ve bu kültürel birikimin arkasında siyasi, askeri ve ekonomik anlamda sağlam bir güç birikimine ihtiyacınız var.

İşte tam da Türkiye'nin sahip olduğunu birikim ve güç gibi...

Türkiye, hem geçmişten getirdiği köklü kültürel birikimi hem de bugün içinde bulunduğu siyasi, askeri ve ekonomik güçlenmeyi de arkasına alarak kültürel diplomasi alanında son dönemlerde belki de hiç olmadığı kadar ilerleme kaydediyor.

Kültürel diplomasinin anlamını Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman'ın şu sözleri belki daha iyi anlatır sizlere: "Ülkeler arasındaki en kalıcı ilişki kültür ve sanat alanında kurulan ilişkidir. Kültürel diplomasi Türkiye'nin yumuşak gücüdür.. Kimler kimler unutulur ama Mevlana'nın, Hoca Ahmet Yesevi'nin, Yunus Emre'nin, Bahtiyar Vahapzade'nin unutulmadığı gibi, büyük yazarlar ve sanatçılar asla unutulmazlar"


TÜRK DÜNYASININ UNESCO'SU

Özellikle Türk dünyası ile ilişkilerimiz açısından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle Türksoy'un bu yıl Kastamonu'yu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan etmesi ve bunun yanında Türk dünyası için ayrı bir anlamı olan Nevruz Bayramı dolayısıyla Balkanlar'da bir dizi etkinlik turu düzenlemesi oldukça önemli.

Türksoy yani Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı; Türk dilini konuşan ülkeler arasında kültür ve sanat aracılığıyla ortak Türk kültürünü araştırmak, geliştirmek ve korumak için faaliyetler gösteren uluslararası bir kültür-sanat teşkilatı. 

Türksoy'a "Türk dünyasının UNESCO'su" deniyor. Kazakistan Başkanı Nazarbayev'in yaptığı bu tanımlama Türksoy'u bilenler için "ancak bu kadar ifade edilebilirdi" dedirtiyor.

Bu sene 25. kuruluş yılını kutlayan Türksoy, Bosna Hersek'ten başlayarak Karadağ, Arnavutluk ve Makedonya'nın çeşitli şehirlerinde 10 ülkeden 70 sanatçıyla konser ve dans gösterilerinin olduğu bir turne düzenledi.

Bu muhteşem konser ve görsel ziyafeti Bosna Hersek'te izleme imkanı bulan şanslı insanlardan biriyim desem abartmış olmam. 

YAZININ DEVAMI
ÇOK OKUNAN YAZARLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Başak Demirtaş'a yapılanı kınayan ezikler! 16 Haziran 2020 | 10.396 Okunma Fatih Altaylı'dan Cüneyt Özdemir'e ne değişti? 29 Mayıs 2020 | 10.309 Okunma Çocuklarınızın ekran bağımlılığı arttı mı? 18 Mayıs 2020 | 2.656 Okunma Sevda Noyan olayı ve muhafazakar dönüşüm! 11 Mayıs 2020 | 8.278 Okunma Dayatmacı, Baskıcı ve Faşist 29 Nisan 2020 | 5.498 Okunma
TÜM YAZILARI
Yorumlar